Co daje nam rekuperacja i klimatyzacja w domu?

Co daje nam rekuperacja i klimatyzacja w domu?

20 listopada 2020

Rekuperacja i klimatyzacja to dwa uzupełniające się układy, które znakomicie sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach. To szczególnie popularny wybór w domach jednorodzinnych, które dysponują odpowiednią izolacją, ograniczającą zużycie energii koniecznej do ogrzewania wnętrza.

Rekuperacja i klimatyzacja – czym różnią się te dwa terminy?

Przed decyzją na zastosowanie tego typu rozwiązań warto dowiedzieć się nieco więcej na temat ich znaczenia oraz sposobu wykorzystania. Rekuperacja i klimatyzacja to dwa osobne procesy, które związane są jednak z tym samym aspektem – powietrzem. W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się rekuperacji.

Rekuperacja to proces, który polega na zapewnieniu wymiany powietrza. Nie odbywa się to jednak na zasadzie standardowej wentylacji, która z wielu powodów nie jest popularna w budynkach stawiających na nowoczesne rozwiązania takie jak pompy ciepła. Celem rekuperacji jest dokonanie efektywnej wentylacji pomieszczeń przy zachowaniu odpowiedniej temperatury powietrza wewnątrz. W trakcie mechanicznej wentylacji, szczególnie podczas otwierania okien, dochodzi do błyskawicznego „uciekania” ciepłego powietrza z domu. Wiąże się to ze zwiększeniem kosztu energetycznego, który musimy ponieść, by ponownie ogrzać pomieszczenie. Dodatkowo jesteśmy narażeni na wpływ smogu i zanieczyszczeń z zewnątrz, co jest ogromnym problemem zwłaszcza w większych miastach. Aby możliwe było uzyskanie świeżego i czystego powietrza, stosowane są podstawowe mechanizmy fizyki – to dzięki nim rekuperacja jest tak skuteczna.

Rekuperacja – zastosowanie

Klasyczna, prosta wentylacja to naturalny wybór w standardowych warunkach, a także sposób na dostosowanie temperatury w pewnym zakresie bez dodatkowych opłat. Znaczącą wadą jest jednak słaba efektywność w przypadku zastosowania profesjonalnych, nowoczesnych okien, produkowanych z myślą o domach dodatnich lub niezależnych energetycznie.

Rekuperacja idzie w parze z nowoczesnymi systemami, na przykład wspomnianymi już pompami ciepła. To idealny dodatek, który rozwiązuje wiele problemów związanych z brakiem odpowiedniej wentylacji. Proces odbywa się w osobnym urządzeniu zwanym rekuperatorem, którego praca nie wymaga wykorzystania zbyt wielu zasobów. Rekuperator pozwala pozbyć się z powietrza grzybów, wirusów, nadmiaru dwutlenku węgla, roztoczy oraz wielu innych niepożądanych elementów.

Gdzie w tym wszystkim jest miejsce na klimatyzację?

Klimatyzacja to proces, który ma na celu doprowadzenie do uzyskania pożądanej temperatury powietrza we wnętrzu budynku lub konkretnego pomieszczenia. Dzięki temu możemy w wygodny sposób zapewnić sobie lekki chłód w trakcie upalnego lata lub delikatne ciepło zimą. Klimatyzacja często łączy się z innymi systemami w domach ekologicznych, przez co w pewnym stopniu zwiększa efektywność funkcjonowania niektórych układów – na przykład grzewczego. Choć nie jest to sposób na zastąpienie pełnoprawnego, wydajnego systemu ogrzewania, klimatyzacja pozwala na dostosowanie temperatury wnętrza do potrzeb osób, które aktualnie się w nim znajdują. Odpowiednie urządzenia pozwalają na regulację w zakresie kilkunastu stopni, dzięki czemu łatwo zachować pełen komfort w pomieszczeniu, mieszkaniu lub domu.

ZADZWOŃ i dowiedz się więcej

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania

+48 784 737 211 poczta@energoklima.eu

Formularz kontaktowy

Dziękujemy

Twój numer został przesłany poprawnie.
Wkrótce skontaktujemy się z Tobą.

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.