Ulga termomodernizacyjna na fotowoltaikę i pompę ciepła. Jakie warunki musisz spełnić, aby ją otrzymać

Ulga termomodernizacyjna na fotowoltaikę i pompę ciepła. Jakie warunki musisz spełnić, aby ją otrzymać

27 listopada 2022 , Fotowoltaika

Koniec roku już blisko, a więc zbliża się czas rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Każdy musi złożyć odpowiednie zeznanie podatkowe, jednak nie każdy może liczyć na spory zwrot podatku. Zamontowałeś w tym roku instalację fotowoltaiczną lub pompę ciepła? Jeśli tak to możliwe, że przysługuje Ci ulga termomodernizacyjna na fotowoltaikę i pompę ciepła. Dowiedz się, czy spełniasz warunki, aby ją otrzymać.

Na czym polega ulga termomodernizacyjna?

Ulga termomodernizacyjna pozwala każdemu uprawnionemu podatnikowi obniżyć podstawę opodatkowania o część kosztów, które poniósł na termomodernizację budynku. W ten sposób rząd chce zachęcić właścicieli domów jednorodzinnych do ich modernizacji. Do prac związanych z termomodernizacją budynku zalicza się m.in. wymianę okien, drzwi zewnętrznych, ocieplenie budynku czy zmianę systemu ogrzewania np. na pompę ciepła. O jakiegoś czasu można też uzyskać ulgę termomodernizacyjną na fotowoltaikę.

Komu i kiedy przysługuje ulga termomodernizacyjna na fotowoltaikę i pompę ciepła

Ulga termomodernizacyjna na fotowoltaikę przysługuje właścicielom lub współwłaścicielom budynków mieszkalnych, którzy w minionym roku podatkowym zainstalowali panele fotowoltaiczne. Ulga termomodernizacyjna jest skierowana do osób fizycznych, których dochody są opodatkowane za pomocą podatku liniowego (19%), według skali podatkowej (17% i 32%) bądź w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Ulga na fotowoltaikę czy pompę ciepła może być maksymalnie odliczona od kwoty 53 000 zł na jedną osobę. W przypadku małżonków, którzy są współwłaścielami budynku, korzyści są podwójne, ponieważ każdemu z nich przysługuje kwota 53 000 zł od której mogą obliczyć ulgę. Waże jest jednak aby na fakturach potwierdzjących zakup urządzeń i usług związanych z termomodernizacją widniało imię i nazwisko osoby, która będzie chciała to uwzględnić w swoim zeznaniu.
W tym roku wzrosła kwota wolna od podatku. Obecnie jest to 30 000 zł. Jeśli twoje roczne dochody nie przekraczają tej kwoty, to nie zapłacisz od tego zaliczki na podatek PIT. Tym samym nie należy Ci się ulga termomodernizacyjna — pamiętaj o tym!

Komu przysługuje ulga termomodernizacyjna na fotowoltaikę

Odliczenie fotowoltaiki w ramach ulgi — przykładowa kalkulacja

Ulga termomodernizacyjna na fotowoltaikę w każdym przypadku będzie inna. Mają na to wpływ twoje zarobki oraz sposób opodatkowania. Załóżmy jednak pewne wartości, abyś mógł później z łatwością podstawić i obliczyć swoją ulgę.

Przykład:

Zarobki w 2021 roku: 43 000 zł — zatrudnienie o umowę o pracę.
Zapłacone zaliczki na podatek PIT: 43 000 x 17% (pierwszy próg podatkowy) = 7 310 zł.
Koszt instalacji fotowoltaicznej 5,5 KW: 22 000 zł .
Podstawa do opodatkowania (zarobki w 2021 - koszt instalacji): 43 000 - 22 000 = 21 000 zł.
Należna kwota podatku po odliczeniu: 21 000 * 17% = 3 570 zł Zwrot, który należy się podatnikowi: 7 310 - 3 570 = 3 740 zł.

Jeśli podatnik uzyskał dofinansowanie na instalację w wysokości 3 000 zł, należy odjąć tą kwotę od kosztu instalacji. Wówczas kwota ulgi termomodernizacyjnej na fotowoltaikę wyniesie 3 230 zł

Czy z ulgi mogą skorzystać właściciele budynków w trakcie budowy?

Niestety nie. Budynek nieoddany do użytku, w którym montujemy fotowotalikę czy pompę ciepła nie podlega uldze. Ponieważ jest to kolejny z etapów jego budowy. Dopiero po dacie oddania budynku do użytkowania możemy wykonać instalację, aby móc starać się o ulgę termomodernizacyjną na fotowoltaikę czy pompę ciepła.

Skontaktuj się z ekspertami od fotowoltaiki!

W Energoklima zajmujemy się od ponad 14 lat doradztwem i montażem fotowoltaiki. Mamy za sobą setki wykonanych instalacji, które każdego dnia produkują tysiące kWh czystej energii. Zachęcamy do kontaktu z nami. Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie! Skorzystaj z montaż instalacji do końca roku i odzyskaj zwrot podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

784 737 211Kliknij-, aby otrzymać ofertę

ZADZWOŃ i dowiedz się więcej

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania

+48 784 737 211 poczta@energoklima.eu

Formularz kontaktowy

Dziękujemy

Twój numer został przesłany poprawnie.
Wkrótce skontaktujemy się z Tobą.

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.