Wyższe kwoty dofinansowania do fotowoltaiki 2023

Wyższe kwoty dofinansowania do fotowoltaiki 2023

29 Grudzień 2022 , Fotowoltaika

Nowy rok przyniósł nam ponowną możliwość uzyskania dofinansowania do fotowoltaiki 2023. Program "Mój prąd 4.0" przyniósł trochę zmian m.in. zwiększone kwoty możliwe do uzyskania, a także wprowadzenie prosumenta lokatorskiego. W artykule przybliżymy szczegóły związane z dofinansowaniem. Znajdziesz w nim:

Mój prąd 4.0 — szczegóły dofinansowania

Podobnie jak w poprzednich edycjach wnioski w 4 edycji programu "Mój prąd" należy składać poprzez formularze online na stronie NFOŚiGW. Program rozpoczął się 15 grudnia 2022 i potrwa do końca marca 2023 lub do wyczerpania środków. W momencie publikacji artykułu program nie cieszy się tak dużą popularnością, jak poprzednie edycje. Spowodowane jest to większą ostrożnością polaków w inwestowaniu swoich pieniędzy. Wyższe kwoty dofinansowania do fotowoltaiki 2023 mają zachęcić polaków do inwestycji w to OZE i na nowo ożywić branżę fotowoltaiczną.

Kto i kiedy może starać się o dofinansowanie do fotowoltaiki 2023

Dofinansowanie jest skierowane do osób fizycznych, które decydują się na zakup i montaż fotowoltaiki o mocy od 2 do 10 kW. Dotacja nie dotyczy rozbudowy istniejących systemów fotowoltaicznych. Większą dotację można również otrzymać łącząc fotowoltaikę z innymi nowoczesnymi rozwiązaniami jak magazyny ciepła, energii czy systemy zarządzania energią.
Każdy beneficjent programu musi wypełnić pewne obowiązki, które podlegają losowej kontroli. W ciągu 5 lat od otrzymania dofinansowania do fotowoltaiki 2023 właściciel instalacji zobowiązany jest do umieszczenie tabliczki informacyjnej, że inwestycja została wsparta środkami publicznymi. W tym czasie nie może zmienić przeznaczenia domu, zdemontować lub odsprzedać instalacji. Karą za niespełnienie tych obowiązków może być zwrot otrzymanej dotacji razem z odsetkami.

Jaką kwotę można uzyskać z programu Mój prąd 4.0 w 2023 roku?

Jeśli decydujemy się na montaż tylko instalacji fotowoltaicznej, otrzymamy dofinansowanie w wysokości połowy kosztów instalacji, ale nie więcej jak 6000 zł. Znacznie więcej można zyskać inwestując jednocześnie w:

  • instalację PV sprzężoną z innym elementem — do 7000 zł.
  • magazyn ciepła — do 5000 zł.
  • magazyn energii — do 16000 zł.
  • system zarządzania energią (EMS) i systemów zarządzania energią w domu (HEMS) — do 3000 zł (dotacja zależy od instalacji magazynu ciepła lub energii)

Decydując się montaż wszystkich tych elementów, można uzyskać nawet 31000 zł rządowej dotacji.

Ile czeka się na dofinansowanie do fotowoltaiki? Gdzie mogę sprawdzić status wniosku?

Jak poinformował NFOŚiGW, czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku zgodnie z regulaminem wynosi ok. 90 dni. Jednak, w aktualnej edycji, od momentu poprawnego złożenia wniosku do wypłaty środków może minąć niewiele ponad miesiąc. Tak szybka wypłata spowodowana jest słabym zainteresowaniem polaków.
Status złożonego wniosku można sprawdzić na stronie www.mojprad.gov.pl. Wystarczy mieć pod ręką swój adres e-mail lub numer PPE i numer wniosku.

Skontaktuj się z ekspertem od fotowoltaiki!

W Energoklima zajmujemy się od ponad 14 lat doradztwem i montażem nowoczesnych rozwiązań dla domu. Mamy za sobą setki wykonanych instalacji fotowolotaicznych, które zaopatrują w energię domy, sklepy oraz firmy naszych klientów. Zobacz, jak pracujemy i sprawdź nasze realizacje. Zachęcamy do kontaktu z nami. Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania, obliczymy moc instalacji i przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie!

784 737 211Kliknij-, aby otrzymać ofertę

ZADZWOŃ i dowiedz się więcej

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania

+48 784 737 211 poczta@energoklima.eu

Formularz kontaktowy

Dziękujemy

Twój numer został przesłany poprawnie.
Wkrótce skontaktujemy się z Tobą.

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.