Czy fotowoltaika zimą produkuje prąd? Jak instalacja sprawdza się o tej porze roku

Czy fotowoltaika zimą produkuje prąd? Jak instalacja sprawdza się o tej porze roku

20 listopada 2022 , Fotowoltaika

Zimą dni stają się krótsze, bardziej pochmurne. Często towarzyszą nam opady deszczu oraz śniegu. Mimo to zdarzają się słoneczne i piękne dni. Choć jest ich niewiele, fotowoltaika zimą z całą pewnością to wykorzysta i wyprodukuje do kilkunastu kWh energii. W artykule odpowiemy na najważniejsze kwestie związane z zimowym użytkowaniem fotowoltaiki.

Co ma wpływ na produkcję prądu zimą?

Wielu osobom wydaje się, że panele fotowoltaiczne nie produkują energii elektrycznej zimą. Oczywiście nie jest to prawdą. Sprawność paneli fotowoltaicznych w zimie zdecydowanie zmniejsza się kilkukrotnie, jeśli porównamy ilości pozyskanej energii w okresie letnim. Jednak fotowoltaika wytwarza energię bez względu na porę roku, jedyne czego potrzebuje do pracy to promieniowanie słoneczne. Mimo iż zimą słońca jest mniej, świeci słabiej i krócej oraz pada na panele pod mniejszym kątem, to nadal możemy pozyskać sporo czystej energii.

Sprawność paneli fotowoltainczych zimą

Ile energii elektrycznej możemy wyprodukować zimą

Okres zimowy to zdecydowanie najmniej produktywny czas dla instalacji fotowoltaicznej. Średnio instalacja o mocy 1 kW może wyprodukować miesięcznie zimą około 60 kWh. Wartość ta spada jeszcze bardziej w grudniu i styczniu, kiedy może to być jedynie 30 kWh energii w ciągu miesiąca. Dla porównania w okresie letnim z instalacji o mocy 1 kW możemy pozyskać około 140 kWh miesięcznie. Sprawność paneli fotowoltaicznych w zimie jak widać, mocno spada, mimo to nadal produkuje darmową energię, którą będziesz mógł później wykorzystać na swoje potrzeby.

Czy odśnieżanie paneli fotowoltaicznych to dobry pomysł?

Często pojawiającym się zagadnieniem jest temat odśnieżania paneli fotowoltaicznych. Oczywiste jest, że jeśli ogniwo słoneczne będzie przykryte szczelnie śniegiem, nie będzie w stanie produkować energii elektrycznej. Jednak większość paneli słonecznych na terenie Polski jest montowana pod kątem między 30 a 35 stopni oraz z zachowaniem minimum 10 cm odstępu od powierzchni dachu. Sprawia to, że pokrywa śnieżna pod wpływem grawitacji sama powinna się zsunąć. Zdarza się, że część śniegu może zatrzymać się na ramce modułu. Jednak nie warto się tym przejmować. Panel pod wpływem słońca powinien się rozgrzać i roztopić resztki zalegającego śniegu. Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych można oczywiście wykonać we własnym zakresie. Trzeba jednak zrobić to bardzo delikatnie, aby nie porysować powierzchni paneli słonecznych. Zazwyczaj jednak nie jest to konieczne, dlatego nie polecamy tego typu działań.

Czy odśnieżanie paneli fotowoltaicznych ma sens

Podsumowanie

Jak już wiesz fotowoltaika zimą również produkuje energię. Choć jest jej niewiele, ogólny rachunek jest zawsze na plus. W naszej szerokości geograficznej i tak najbardziej produktywne miesiące są w okresie letnim. I to właśnie dzięki energii wyprodukowanej w tym okresie najwięcej zyskujesz. Nie warto więc przejmować się niską produkcją energii w okresie zimowym. Obecnie jest najlepszy okres na inwestycję w fotowoltaikę, aby od zbliżającej się wiosny ruszyć pełną parą z produkcją darmowego prądu.

Skontaktuj się z ekspertami od fotowoltaiki!

W Energoklima zajmujemy się od ponad 14 lat doradztwem i montażem fotowoltaiki. Mamy za sobą setki wykonanych instalacji, które każdego dnia produkują tysiące kWh czystej energii. Zachęcamy do kontaktu z nami. Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie! Zainwestuj w instalację fotowoltaiczną i zacznij produkować czystą energię na własne potrzeby!

784 737 211Kliknij-, aby otrzymać ofertę

ZADZWOŃ i dowiedz się więcej

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania

+48 784 737 211 poczta@energoklima.eu

Formularz kontaktowy

Dziękujemy

Twój numer został przesłany poprawnie.
Wkrótce skontaktujemy się z Tobą.

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.