Limit zużycia prądu a fotowoltaika. Jak wprowadzone ograniczenia wpłyną na właścicieli fotowoltaiki?

Limit zużycia prądu a fotowoltaika. Jak wprowadzone ograniczenia wpłyną na właścicieli fotowoltaiki?

14 listopada 2022 , Fotowoltaika

Cała Europa zmaga się z kryzysem energetycznym, wywołanym pandemią oraz wojną na Ukrainie. Rządy wszystkich europejskich krajów wprowadzają różne rozwiązania mające na celu oszczędzanie energii. W Polsce rząd zdecydował się na zamrożenie cen energii i zastosowanie limitu zużycia prądu na poziomie 2000 kWh. W artykule wyjaśnimy, kogo dotyczy limit i jak limit zużycia prądu ma się do fotowoltaiki? Ponadto dowiesz się, komu przysługuje większy limit i jak się o niego starać.

Limit na prąd — od kiedy i komu przysługuje niższa cena energii?

Rząd w ramach walki z kryzysem energetycznym od 1 stycznia 2023 roku wprowadza limit zużycia energii. Obniżone ceny energii mają obowiązywać odbiorców taryfy G, czyli głównie gospodarstwa domowe. Niższe ceny energii według wyliczeń obejmą prawie 17 milionów odbiorców. Dodatkowo z ulgi skorzystają także właściciele:

  • garaży, pomieszczeń gospodarczych i lokali zbiorowego zamieszkania. W tych miejscach nie może być prowadzona żadna działalność gospodarcza,
  • domków i altan rekreacyjnych,
  • mieszkań pracowniczych.

Część odbiorców energii elektrycznej będzie mogła liczyć na wyższy limit zużycia prądu. Należą do nich rolnicy, rodziny wielodzietne posiadające kartę dużej rodziny i osoby niepełnosprawne o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.

Limit zużycia prądu a fotowoltaika

Ile wyniosą limity na zużycie prądu w obniżonej cenie. Jaka będzie cena za kWh po jego przekroczeniu?

Ustalony roczny limit ma wynosić do 2000 kWh i każda kWh ma kosztować tyle, co w roku 2022. W przypadku uprzywilejowanych grup odbiorców można starać się o większy limit zużycia prądu. W tym celu należy złożyć "Oświadczenie o spełnianiu przez odbiorcę warunków pozwalających na uznanie go za odbiorcę uprawnionego". Dokument ten można składać w formie papierowej lub elektronicznej u naszego dostawcy prądu. Oprócz oświadczenia będzie trzeba dostarczyć dodatkowe informacje:

  • rolnicy — kopię decyzji o wymierzeniu podatku rolnego z 2022 roku,
  • rodziny wielodzietne — numer karty dużej rodziny oraz jej kopię,
  • osoby niepełnosprawne — nie mają obowiązku przedstawiania kopii orzeczenia o niepełnosprawności, jednak mogą być poproszone o wgląd w decyzję w celu weryfikacji.

Dzięki temu rolnicy i rodziny wielodzietne mogą zwiększyć swój limit do 3000 kWh na rok, natomiast osoby niepełnosprawne zwiększą go do 2600 kWh rocznie. Warto więc wykorzystać tę możliwość.

Zgodnie z ustawą ustalona cena za 1 MWh (1000 kWh) w 2023 roku wyniesie 693 zł. I to właśnie po tej cenie będą rozliczani odbiorcy energii, którzy przekroczą limit 2000 kWh.

Limit zużycia prądu a fotowoltaika

Limit zużycia prądu a fotowoltaika — co z prosumentami energii słonecznej?

Wprowadzone limity spowodowały dużo pytań właścicieli instalacji fotowolotaicznych. Jak pod względem prawnym wygląda kwestia limitu zużycia prądu 2000 kWh a fotowoltaika? Przez dłuższy czas był to gorący temat, który w końcu został ostatecznie wyjaśniony. Zgodnie z przepisami, w przypadku odbiorcy uprawnionego, który jest jednocześnie prosumentem rozliczającym się zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o OZE, limit zużycia energii elektrycznej jest naliczany po uwzględnieniu rozliczenia prosumenckiego. W zależności od systemu rozliczeń będzie to nieco inaczej działać w praktyce.

Jak będą rozliczani właściciele instalacji fotowoltaicznych w net-meteringu i net-billingu?

Zgodnie z przytoczonym artykułem ustawy o OZE właściciel instalacji PV rozliczający się na starych zasadach (net-meteringu) będzie rozliczany z limitu 2000 kWh dopiero po wykorzystaniu wyprodukowanej przez siebie energii.


 Przykład: Prosument wyprodukował i wprowadził do sieci 5000 kWh. Zgodnie z zasadą może odebrać z tego na swoje potrzeby 4000 kWh (80% całej produkcji). Łącznie jednak wykorzystana energia w ciągu całego roku wyniosła 5500 kWh. Oznacza to, że prosument pobrał z sieci dodatkowe 1500 kWh, a więc zmieścił się w limicie i cena za pobraną energię będzie liczona po stawkach z 2022 roku.

W przypadku użytkowników rozliczających się na nowych zasadach (net-billing), energia nie jest magazynowa na koncie prosumenckim, lecz od razu odsprzedawana do sieci po cenach rynkowych. Oznacza to, że każda wykorzystana przez użytkownika kWh wlicza się do limitu 2000 kWh.

Przykład: Prosument wyprodukował i sprzedał do sieci 5000 kWh. Łącznie w ciągu całego roku wykorzystał 5500 kWh. Oznacza to, prosument przekroczył limit. A więc pierwsze 2000 kWh kupił po gwarantowanej cenie z 2022 roku. Natomiast pozostałe 3500 kWh musiał kupić w nowych wyższych cenach.
Na pierwszy rzut oka wydaje się to mniej korzystne rozwiązanie, jednak sprzedawana do sieci energia podlega prawom rynkowym. Oznacza to, że energia będzie drożeć, więc prosumenci będą sprzedawać ją drożej, a kupować po ustalonej cenie na rok 2023. Dzięki czemu kwestia limitu zużycia prądu nie powinna być dla nich tak uciążliwa.

Limit zużycia prądu a fotowoltaika

Podsumowanie

Rząd zachęca nas do oszczędzania energii i wprowadza dodatkowo także upust dla najbardziej oszczędnych użytkowników, który wyniesie 10% od kosztów energii, jak i opłat dystrybucyjnych. My również zachęcamy do świadomego wykorzystywania energii elektrycznej. Warto także pomyśleć o własnym źródle energii elektrycznej pochodzącej z paneli fotowoltaicznych, które montujemy.

Skontaktuj się z ekspertami od fotowoltaiki!

W Energoklima zajmujemy się od ponad 14 lat doradztwem i montażem fotowoltaiki. Mamy za sobą setki wykonanych instalacji, które każdego dnia produkują tysiące kWh czystej energii. Zachęcamy do kontaktu z nami. Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie!

784 737 211Kliknij-, aby otrzymać ofertę

ZADZWOŃ i dowiedz się więcej

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania

+48 784 737 211 poczta@energoklima.eu

Formularz kontaktowy

Dziękujemy

Twój numer został przesłany poprawnie.
Wkrótce skontaktujemy się z Tobą.

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.