Czy fotowoltaika jest opłacalna?

Czy fotowoltaika jest opłacalna?

17 Grudzień 2020 , Fotowoltaika

Na temat opłacalności fotowoltaiki powstało wiele mitów. Zastanówmy się, jak jest w rzeczywistości – oto najważniejsze kwestie dotyczące paneli słonecznych.

Moda na panele fotowoltaiczne podbija polskie miasta i wsie

Panele fotowoltaiczne stają się coraz częstszym widokiem na dachach budynków w Polsce. Takie zmiany wynikają z kilku czynników – w pierwszej kolejności zdecydowanie warto zwrócić uwagę na kampanie społeczne i dofinansowania, które sprzyjają wdrażaniu odnawialnych źródeł energii u podstaw. Kolejną istotną kwestią jest czynnik świadomości społecznej na temat klimatu; coraz więcej osób traktuje stan środowiska jako wspólną odpowiedzialność. Jednym z decydujących aspektów jest również opłacalność inwestycji – branża budowlana w ostatnich latach celuje w systematyczny wzrost ekologiczności przy zachowaniu korzystnych cen. Nie inaczej jest w przypadku fotowoltaiki. Zastosowanie paneli w budynku daje perspektywę uzyskania niezależności energetycznej oraz użytkowania prądu za darmo.

Fotowoltaika pozwala uniezależnić się od zmian w cenach energii elektrycznej. Nowe przepisy unijne, ograniczające możliwości wytwarzania prądu z wykorzystaniem nieodnawialnych surowców, takich jak węgiel, wraz z innymi czynnikami powodują wzrost stawek za kilowatogodzinę. Aktualnie większość energii elektrycznej na terenie Polski jest produkowana właśnie przez elektrownie węglowe. Z tego względu warto zainwestować w fotowoltaikę już teraz – to krok w kierunku tańszej eksploatacji w przyszłości, a także szansa na zadbanie o stan środowiska naturalnego.

Opłacalność inwestycji w fotowoltaikę

Przy każdej inwestycji warto rozważyć wszystkie koszty i korzyści – przeprowadzając obliczenia związane z opłacalnością fotowoltaiki, należy wziąć pod uwagę wiele kwestii. Podstawą jest uwzględnienie specyfiki danego gospodarstwa domowego, jego potrzeb energetycznych, a także warunków do zamontowania instalacji fotowoltaicznej. Ważnym aspektem jest także dofinansowanie, które pozwala na znacznie szybszy zwrot wydatków.

Opłacalność instalacji fotowoltaicznej powinna być zawsze oceniana indywidualnie – ciężko znaleźć uniwersalny sposób wskazania kosztów oraz zysków. Z pewnością warto skorzystać ze wsparcia ekspertów, którzy będą w stanie przygotować precyzyjną wycenę. Powszechnie przyjmowanym okresem zwrotu instalacji jest 10 lat – należy jednak pamiętać, że to jedynie orientacyjna wartość; bardzo często ten czas jest krótszy.

Fotowoltaika w zimie

Czy panele fotowoltaiczne są w stanie zapewnić stały dopływ energii w chłodniejszych miesiącach roku? Oczywiście – nawet przy niewielkim nasłonecznieniu są w stanie stale produkować energię. Mimo że prąd jest wytwarzany w zmniejszonej ilości, efektywność fotowoltaiki wciąż pozostaje na poziomie na tyle wysokim, aby spełnić potrzeby związane z energią także zimą. Aby zminimalizować ryzyko odcięcia od prądu, stosuje się także dodatkowe zabezpieczenia. Często wybieranym rozwiązaniem jest akumulator, który uwolni zebraną latem energię w momencie, gdy wystąpi niedobór. Tańszą alternatywą o podobnym efekcie jest przyłączka do standardowej sieci i oddawanie do niej nadmiarowej produkcji, by zimą móc odzyskać wysłaną energię (od 70% do 80%).

ZADZWOŃ i dowiedz się więcej

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania

+48 784 737 211 poczta@energoklima.eu

Formularz kontaktowy

Dziękujemy

Twój numer został przesłany poprawnie.
Wkrótce skontaktujemy się z Tobą.

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.