Czy fotowoltaika jest opłacalna?
17 Grudzień 2020 , Fotowoltaika
Na temat opłacalności fotowoltaiki powstało wiele mitów. Zastanówmy się, jak jest w rzeczywistości – oto najważniejsze kwestie dotyczące paneli słonecznych.
Moda na panele fotowoltaiczne podbija polskie miasta i wsie
Panele fotowoltaiczne stają się coraz częstszym widokiem na dachach budynków w Polsce. Takie zmiany wynikają z kilku czynników – w pierwszej kolejności zdecydowanie warto zwrócić uwagę na kampanie społeczne i dofinansowania, które sprzyjają wdrażaniu odnawialnych źródeł energii u podstaw. Kolejną istotną kwestią jest czynnik świadomości społecznej na temat klimatu; coraz więcej osób traktuje stan środowiska jako wspólną odpowiedzialność. Jednym z decydujących aspektów jest również opłacalność inwestycji – branża budowlana w ostatnich latach celuje w systematyczny wzrost ekologiczności przy zachowaniu korzystnych cen. Nie inaczej jest w przypadku fotowoltaiki. Zastosowanie paneli w budynku daje perspektywę uzyskania niezależności energetycznej oraz użytkowania prądu za darmo.
Fotowoltaika pozwala uniezależnić się od zmian w cenach energii elektrycznej. Nowe przepisy unijne, ograniczające możliwości wytwarzania prądu z wykorzystaniem nieodnawialnych surowców, takich jak węgiel, wraz z innymi czynnikami powodują wzrost stawek za kilowatogodzinę. Aktualnie większość energii elektrycznej na terenie Polski jest produkowana właśnie przez elektrownie węglowe. Z tego względu warto zainwestować w fotowoltaikę już teraz – to krok w kierunku tańszej eksploatacji w przyszłości, a także szansa na zadbanie o stan środowiska naturalnego.
Opłacalność inwestycji w fotowoltaikę
Przy każdej inwestycji warto rozważyć wszystkie koszty i korzyści – przeprowadzając obliczenia związane z opłacalnością fotowoltaiki, należy wziąć pod uwagę wiele kwestii. Podstawą jest uwzględnienie specyfiki danego gospodarstwa domowego, jego potrzeb energetycznych, a także warunków do zamontowania instalacji fotowoltaicznej. Ważnym aspektem jest także dofinansowanie, które pozwala na znacznie szybszy zwrot wydatków.
Opłacalność instalacji fotowoltaicznej powinna być zawsze oceniana indywidualnie – ciężko znaleźć uniwersalny sposób wskazania kosztów oraz zysków. Z pewnością warto skorzystać ze wsparcia ekspertów, którzy będą w stanie przygotować precyzyjną wycenę. Powszechnie przyjmowanym okresem zwrotu instalacji jest 10 lat – należy jednak pamiętać, że to jedynie orientacyjna wartość; bardzo często ten czas jest krótszy.
Fotowoltaika w zimie
Czy panele fotowoltaiczne są w stanie zapewnić stały dopływ energii w chłodniejszych miesiącach roku? Oczywiście – nawet przy niewielkim nasłonecznieniu są w stanie stale produkować energię. Mimo że prąd jest wytwarzany w zmniejszonej ilości, efektywność fotowoltaiki wciąż pozostaje na poziomie na tyle wysokim, aby spełnić potrzeby związane z energią także zimą. Aby zminimalizować ryzyko odcięcia od prądu, stosuje się także dodatkowe zabezpieczenia. Często wybieranym rozwiązaniem jest akumulator, który uwolni zebraną latem energię w momencie, gdy wystąpi niedobór. Tańszą alternatywą o podobnym efekcie jest przyłączka do standardowej sieci i oddawanie do niej nadmiarowej produkcji, by zimą móc odzyskać wysłaną energię (od 70% do 80%).
ZADZWOŃ i dowiedz się więcej
Chętnie odpowiemy na Twoje pytania
+48 784 737 211 poczta@energoklima.euZobacz podobne wpisy
Fotowoltaika
27 listopada 2022Fotowoltaika
Czy fotowoltaika zimą produkuje prąd? Jak instalacja sprawdza się o tej porze roku
20 listopada 2022Fotowoltaika
Limit zużycia prądu a fotowoltaika. Jak wprowadzone ograniczenia wpłyną na właścicieli fotowoltaiki?
14 listopada 2022