Czy fotowoltaika się opłaca? Nowe zasady rozliczania od 1 kwietnia 2022

Czy fotowoltaika się opłaca? Nowe zasady rozliczania od 1 kwietnia 2022

30 marca 2022 , Fotowoltaika

Fotowoltaika to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów odnawialnych źródeł energii w Polsce. Lata 2020 i 2021 były rekordowe, jeśli chodzi o powstawanie nowych instlacji, jak i ilość wyprodukowanej przez panele słoneczne energii. Sprzyjały temu wprowadzone przez rząd dotacje do instalacji fotowoltaicznych, a także korzystny system rozliczeń wyprodukowanej energii. Jednak w grudniu 2021 roku rząd uchwalił nowe przepisy, które od 1 kwietnia 2022 zmienią sposób rozliczania prosumentów. Czy wprowadzone zmiany spowodują spadek zainteresowania fotowoltaiką?


W artykule znajdziesz:

Nowe zasady rozliczania energii z domowej instalacji fotowoltaicznej

Wprowadzony przez rząd nowy system rozliczania energii z fotowoltaiki jest dość rewolucyjny i na pierwszy rzut oka może wydawać się mniej korzystny. I rzeczywiście tak jest. Net-billing, bo tak nazywa się nowy system rozliczeń, zastępuje od 1 kwietnia 2022 roku system opustów. Jeśli zdążyłeś zamontować instalację fotowoltaiczną przed 1 kwietnia, to wciąż będziesz rozliczany w systemie opustów przez najbliższe 15 lat. Po tym czasie także będziesz musiał zmienić system rozliczania na net-billing.

ZADZWOŃ i dowiedz się więcej

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania

+48 784 737 211 poczta@energoklima.eu

System rozliczeń net-billing i net-metering - czym się różnią?

System net-metering czyli tzw. system opustów polegał na rozliczeniu wyprodukowanej energii elektrycznej z energią elektryczną zużytą w okresie rozliczeniowym (6 miesięcy). Dzięki odpowiedniej wielkości instalacji można było praktycznie zredukować do minimum opłaty za energię elektryczną. System ten był jednym z najbardziej opłacalnych w Europie, jednak na jego dalsze utrzymanie polska energetyka nie mogła sobie pozwolić. Dlatego od 1 kwietnia 2022 wchodzi w życie net-billing.
Wprowadzony nowy system rozliczeń opiera się na wartości energii w momencie jej wytworzenia. Zgodnie z ustaloną w ustawie stawką przez pierwsze dwa lata będzie to średnia, miesięczna cena energii z Rynku Dnia Następnego (z Towarowej Giełdy Energii). Natomiast od roku 2024 do wyceny wartości energii będą używane stawki godzinowe.
Sprzedawca dostarczający nam energię elektryczną, będzie zapisywał wyliczoną w ten sposób wartość energii (tzw. depozyt prosumencki) na specjalnym koncie. Będzie ona także pomniejszana o wartość energii, którą pobraliśmy sieci po cenach ustalonych w umowie z firmą dostarczającą energię. Depozyt prosumencki jest ważny przez 12 miesięcy od daty pojawienia się go na koncie.

Czy fotowoltaika będzie się opłacać w 2022 roku?

Oczywiście, że tak! Nowy system rozliczeń jest mniej korzystny dla klientów, a czas zwrotu z inwestycji instalacji 5.5 kW może wydłużyć się z 5 do około 9 lat. Jednak mimo wszystko produkcja własnej energii elektrycznej pozwoli nam w znacznym stopniu obniżyć rachunki za prąd. Oszczędności będą tym większe i więcej energii zużyjemy na bieżąco. Aby zwiększyć autokonsumpcję, warto pomyśleć o magazynie energii lub wykorzystaniu urządzeń elektrycznych do ogrzewania ciepłej wody, lub ogrzewania chłodzenia domu. Świetnie sprawdzi się tu pompa ciepła czy klimatyzacja domowa. Dodatkowo ta ekologiczna forma wytwarzania energii wpłynie pozytywnie na środowisko, w którym żyjemy.

Zapytaj o instalację fotowoltaiczną do twojego domu

Wysoka jakość materiałów oraz użytych podzespołów to podstawa wydajnej i opłacalnej instalacji fotowoltaicznej. Dlatego, jeśli chcą Państwo mieć pewność, że zamontowana fotowoltaika będzie wykonana prawidłowo i z użyciem najlepszych materiałów zachęcamy do skorzystania z naszych usług. W Energoklima od kilkunastu lat zajmujemy się montażem i serwisem nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań. Panele słoneczne, które umieszczamy na dachach lub na gruncie od kilku lat wydajne pracują, produkując czystą energię ze słońca dla naszych klientów. Skontaktuj się z nami w wygodny dla Ciebie sposób i zapytaj o instalację fotowoltaiczną dopasowaną do twoich potrzeb.

ZADZWOŃ i dowiedz się więcej

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania

+48 784 737 211 poczta@energoklima.eu

Formularz kontaktowy

Dziękujemy

Twój numer został przesłany poprawnie.
Wkrótce skontaktujemy się z Tobą.

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.