Dlaczego warto wybrać pompę ciepła?

Dlaczego warto wybrać pompę ciepła?

03 stycznia 2021 , Pompy ciepła

Czym jest pompa ciepła i co sprawia, że jest to rozwiązanie skuteczne, ekologiczne, a także opłacalne? Oto kilka faktów na temat efektywności pomp ciepła w naszych polskich warunkach, a także korzyściach płynących z ich wykorzystania, szczególnie w obliczu stale rosnących opłat za prąd i ogrzewanie.

Pompa ciepła to produkt sprzyjający ekologii

Pompy ciepła są coraz popularniejszym wyborem w domach – to efekt zaangażowania w kwestie związane z zachowaniem naturalnego stanu środowiska oraz przeciwdziałaniem negatywnego wpływu człowieka na klimat. Jednym z największych źródeł zanieczyszczeń powietrza jest właśnie ogrzewanie budynków mieszkalnych. Na terenie Polski oraz innych krajów Unii Europejskiej wprowadzane są kolejne, coraz ściślejsze wytyczne w tym obszarze funkcjonowania domów jednorodzinnych – warto już teraz zdwoić wysiłki i zacząć stawiać na odnawialne źródła energii.

Ekologiczne rozwiązania w domu to korzyść nie tylko dla nas samych, lecz także naszego otoczenia oraz całego środowiska. Pompa ciepła, przy minimalnym zasilaniu prądem elektrycznym, jest w stanie generować ciepło wewnątrz budynku poprzez pozyskiwanie go z zewnątrz. Proces ten może bazować na wykorzystaniu temperatury powietrza, wody lub gruntu – różne typy urządzeń działają w nieco inny sposób, co sprawia także, że cechują się różnymi stopniami efektywności.

Takie rozwiązanie jest w stanie zapewnić skuteczne ogrzewanie w chłodniejszych miesiącach roku bez wykorzystywanie nieekologicznych źródeł energii. Warto mieć przy tym na uwadze, że nawet materiały, które są stosunkowo skuteczne w spalaniu i mało toksyczne dla środowiska, takie jak pellet czy gaz, wciąż stwarzają pewną emisję, co sprawia, że pompa ciepła jest znacznie lepszym rozwiązaniem pod względem ekologii.

Inwestycja na przyszłość

Drugim powodem, dla którego szczególnie warto zwrócić uwagę na pompy ciepła, jest opłacalność takiego rozwiązania. Takie inwestycje od zawsze spotykane są w domach dodatnich energetycznie, niezależnych czy chociażby energooszczędnych. Budynki wykonane z myślą o spełnieniu wymogów tych kategorii często skupiają się właśnie na jak największej skuteczności ogrzewania. Ciepło musi być przenoszone w optymalny sposób przy jak najniższym koszcie. Wiąże się to między innymi z zastosowaniem odpowiedniej izolacji, okien oraz materiałów wykończeniowych. Dzięki nim ciepło pozostaje w środku – w efekcie pompa może funkcjonować bardziej efektywnie nawet przy ujemnych temperaturach na zewnątrz.

Eksploatacja pompy ciepła jest znacznie tańsza od instalacji gazowej, węglowej czy elektrycznej. Choć początkowe wydatki w pewnych sytuacjach mogą być wyższe niż w przypadku mniej ekologicznych alternatyw, koszt inwestycji może się szybko zwrócić. Wiele w tej kwestii zależy od specyfiki danego budynku oraz warunków eksploatacji.

Pompa ciepła to modne rozwiązanie, które świetnie łączy się z innymi trendami w budownictwie

Moda na domy energooszczędne, a nawet domy niezależne energetycznie, to trend, który w przyszłych latach będzie rozwijał się coraz szybciej. To zasługa nie tylko rosnącej świadomości, lecz także stale aktualizowanych przepisów, które dążą do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i innych szkodliwych substancji. Wiele osób ceni sobie ekologiczne instalacje ze względu zarówno na ich korzystny wpływ na środowisko, jak i wszechstronność. Pompy ciepła można łatwo powiązać z rozwiązaniami takimi jak fotowoltaika czy instalacje smart home, w efekcie zwiększając własny komfort, a jednocześnie dbając o ekologię.

ZADZWOŃ i dowiedz się więcej

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania

+48 784 737 211 poczta@energoklima.eu

Formularz kontaktowy

Dziękujemy

Twój numer został przesłany poprawnie.
Wkrótce skontaktujemy się z Tobą.

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.