Jak działa klimatyzacja? Schemat działania oraz budowa urządzeń

Jak działa klimatyzacja? Schemat działania oraz budowa urządzeń

03 kwietnia 2022 , Klimatyzacja

Klimatyzacja stała się nieodłącznym elementem każdego domu, mieszkania, biura czy środka komunikacji. Bez tych urządzeń nie wyobrażamy sobie obecnie życia w miesiącach, kiedy z nieba leje się żar. Mało jednak kto wie, z jakich elementów składa się cały układ chłodzący oraz jak to się dzieje, że powstaje w nim chłodne powietrze. Postaram się to trochę przybliżyć. W artykule znajdziesz:

Z jakich urządzeń składa się klimatyzacja?

System klimatyzacji przeznaczonej do użytku domowego składa się z dwóch elementów: jednostki zewnętrznej i jednostki wewnętrznej. Obydwa elementy są ze sobą połączone miedzianymi rurkami oraz przewodem elektrycznym, dzięki czemu mogą ze sobą współpracować. Schemat działania klimatyzacji jest dość prosty i w uproszczeniu polega to wymianie energii, która jest pobierana przez czynnik chłodniczy w jednej jednostce, a następnie pobrana energia przekazywana jest do drugiej jednostki.

Budowa systemu klimatyzacji

Budowa urządzeń wchodzących w skład klimatyzacji

Jednostki wchodzące w skład klimatyzacji mogą pracować w dwóch systemach: split i multisplit. Systemy te różnią się od siebie ilością jednostek wewnętrznych podłączonych do jednostki zewnętrznej. Omówimy najprostszy i najbardziej popularny system czy system split. Składa się on z jednej jednostki zewnętrznej i z jednej jednostki wewnętrznej. Element klimatyzacji znajdujący się w środku budynku składa się jedynie z parownika oraz wentylatora i filtrów powietrza. Z kolei jednostka zewnętrza składa się ze skraplacza, sprężarki, zaworu rozprężnego oraz drugiego wentylatora.

ZADZWOŃ i dowiedz się więcej

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania

+48 784 737 211 poczta@energoklima.eu

Jak działa klimatyzacja i skąd bierze się chłodne powietrze

W jednostce wewnętrznej odbywa się jednoczesne oddawanie chłodnego powietrza oraz pochłanianie ciepłego powietrza z pomieszczenia. W parowniku, czyli części chłodzącej klimatyzatora następuje odparowanie czynnika chłodniczego przy wykorzystaniu ciepła z pomieszczenia. Czynnik ten następnie w postaci pary przepływa do sprężarki (jednostka zewnętrzna), gdzie w wyniku sprężania zwiększa się jego ciśnienie oraz temperatura do około 60 - 100 stopni Celsjusza. Para następnie zostaje przekazana do skraplacza, gdzie schładza się i skrapla. W postaci cieczy przepływa do zaworu rozprężnego, gdzie traci swoje ciśnienie i temperaturę i wraca do parownika, aby ponownie wykonać cykl.

Zleć doświadczonym specjalistom z Energoklima montaż klimatyzacji

Klimatyzacja domowa to niewątpliwie świetne rozwiązanie na upalne letnie dni. Aby jednak cieszyć się jej dobrodziejstwem, warto najpierw zlecić jej montaż doświadczonej ekipie. Specjaliści z Energoklima doskonale znają się na swojej pracy i profesjonalnie wykonają montaż klimatyzacji w twoim domu.

Jeśli chcesz, abyśmy to my zajęli się montażem klimatyzacji, skontaktuj się z nami w dogodny dla Ciebie sposób. Nasz doradca pomoże Ci w dobraniu urządzeń spełniających Twoje wymagania oraz przygotuje kosztorys wykonania całej klimatyzacji.

ZADZWOŃ i dowiedz się więcej

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania

+48 784 737 211 poczta@energoklima.eu

Formularz kontaktowy

Dziękujemy

Twój numer został przesłany poprawnie.
Wkrótce skontaktujemy się z Tobą.

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.