Jak działa klimatyzacja? Schemat działania oraz budowa urządzeń
03 kwietnia 2022 , Klimatyzacja
Klimatyzacja stała się nieodłącznym elementem każdego domu, mieszkania, biura czy środka komunikacji. Bez tych urządzeń nie wyobrażamy sobie obecnie życia w miesiącach, kiedy z nieba leje się żar. Mało jednak kto wie, z jakich elementów składa się cały układ chłodzący oraz jak to się dzieje, że powstaje w nim chłodne powietrze. Postaram się to trochę przybliżyć. W artykule znajdziesz:
- Z jakich urządzeń składa się klimatyzacja?
- Budowa urządzeń wchodzących w skład klimatyzacji
- Jak działa klimatyzacja i skąd bierze się chłodne powietrze
Z jakich urządzeń składa się klimatyzacja?
System klimatyzacji przeznaczonej do użytku domowego składa się z dwóch elementów: jednostki zewnętrznej i jednostki wewnętrznej. Obydwa elementy są ze sobą połączone miedzianymi rurkami oraz przewodem elektrycznym, dzięki czemu mogą ze sobą współpracować. Schemat działania klimatyzacji jest dość prosty i w uproszczeniu polega to wymianie energii, która jest pobierana przez czynnik chłodniczy w jednej jednostce, a następnie pobrana energia przekazywana jest do drugiej jednostki.
Budowa urządzeń wchodzących w skład klimatyzacji
Jednostki wchodzące w skład klimatyzacji mogą pracować w dwóch systemach: split i multisplit. Systemy te różnią się od siebie ilością jednostek wewnętrznych podłączonych do jednostki zewnętrznej. Omówimy najprostszy i najbardziej popularny system czy system split. Składa się on z jednej jednostki zewnętrznej i z jednej jednostki wewnętrznej. Element klimatyzacji znajdujący się w środku budynku składa się jedynie z parownika oraz wentylatora i filtrów powietrza. Z kolei jednostka zewnętrza składa się ze skraplacza, sprężarki, zaworu rozprężnego oraz drugiego wentylatora.
ZADZWOŃ i dowiedz się więcej
Chętnie odpowiemy na Twoje pytania
+48 784 737 211 poczta@energoklima.euJak działa klimatyzacja i skąd bierze się chłodne powietrze
W jednostce wewnętrznej odbywa się jednoczesne oddawanie chłodnego powietrza oraz pochłanianie ciepłego powietrza z pomieszczenia. W parowniku, czyli części chłodzącej klimatyzatora następuje odparowanie czynnika chłodniczego przy wykorzystaniu ciepła z pomieszczenia. Czynnik ten następnie w postaci pary przepływa do sprężarki (jednostka zewnętrzna), gdzie w wyniku sprężania zwiększa się jego ciśnienie oraz temperatura do około 60 - 100 stopni Celsjusza. Para następnie zostaje przekazana do skraplacza, gdzie schładza się i skrapla. W postaci cieczy przepływa do zaworu rozprężnego, gdzie traci swoje ciśnienie i temperaturę i wraca do parownika, aby ponownie wykonać cykl.
Zleć doświadczonym specjalistom z Energoklima montaż klimatyzacji
Klimatyzacja domowa to niewątpliwie świetne rozwiązanie na upalne letnie dni. Aby jednak cieszyć się jej dobrodziejstwem, warto najpierw zlecić jej montaż doświadczonej ekipie. Specjaliści z Energoklima doskonale znają się na swojej pracy i profesjonalnie wykonają montaż klimatyzacji w twoim domu.
Jeśli chcesz, abyśmy to my zajęli się montażem klimatyzacji, skontaktuj się z nami w dogodny dla Ciebie sposób. Nasz doradca pomoże Ci w dobraniu urządzeń spełniających Twoje wymagania oraz przygotuje kosztorys wykonania całej klimatyzacji.
ZADZWOŃ i dowiedz się więcej
Chętnie odpowiemy na Twoje pytania
+48 784 737 211 poczta@energoklima.euZobacz podobne wpisy
Fotowoltaika
27 listopada 2022Fotowoltaika
Czy fotowoltaika zimą produkuje prąd? Jak instalacja sprawdza się o tej porze roku
20 listopada 2022Fotowoltaika
Limit zużycia prądu a fotowoltaika. Jak wprowadzone ograniczenia wpłyną na właścicieli fotowoltaiki?
14 listopada 2022