Jak działa pompa ciepła powietrze woda?

Jak działa pompa ciepła powietrze woda?

19 lipca 2022 , Pompy ciepła

Rynek ekologicznych rozwiązań, które można wykorzystać we własnych domach, stale się rozwija i co rusz słyszymy o kolejnych nowinkach. Pompy ciepła były jedną z takich nowinek, a obecnie są jednym z tych ekologicznych rozwiązań, które są niezwykle popularne w polskich domach. Szacuje się, że do roku 2030 liczba zainstalowanych pomp w naszym kraju może wynieść około 2 milionów. Tak duża popularność wynika głównie z coraz większej świadomości ekologicznej polaków, rządowych programów i unijnych regulacji. Nie bez znaczenia jest też duża wygoda, jaką ze sobą niesie to źródło ciepła.
Warto więc dowiedzieć się jak działa pompa ciepła powietrze woda, która jest numerem jeden wśród tego typu rozwiązań.

Z jakich elementów składa się i jak działa pompa ciepła powietrze woda

Powietrzna pompa ciepła to urządzenie, które działa na zasadzie dobrze znanej nam lodówki tylko w odwrotny sposób. Kiedy lodówka oddaje ciepło na zewnątrz, tym samym ochładzając powietrze w środku, powietrzna pompa ciepła pobiera ciepło z powietrza i przekazuję je do układu. Każda pompa ciepła składa się z kilku podstawowych elementów, bez których nie mogłaby poprawnie funkcjonować. Są to:

  • parownik – wymiennik ciepła, w którym zachodzi proces pobrania ciepła z otoczenia,
  • sprężarka – sprzęża czynnik roboczy krążący w obiegu pompy powodując wzrost jego ciśnienia i temperatury. Dzięki niej możliwe jest przenoszenie energii z dolnego do górnego źródła ciepła,
  • skraplacz – wymiennik ciepła, w którym zachodzi proces skraplania czynnika roboczego krążącego. Podczas zmiany stanu skupienia z pary na ciesz, następuje wzrost objętości, co powoduje wzrost temperatury przemiany. Dzięki temu możemy przekazać uzyskaną temperaturę do górnego źródła ciepła,
  • zawór rozprężny – jego zadaniem jest rozprężenie czynnika roboczego w obiegu pompy ciepła ze stanu ciekłego do ciśnienia parowania,
  • czynnik roboczy – czynnik chłodniczy krążący w obiegu zamkniętym pompy ciepła, który zmienia stan skupienia w warunkach różnej temperatury i ciśnienia. Kluczowy element całego układu.

Schemat działania pompy ciepła powietrze woda

Jak pobierane jest ciepło z otoczenia

W przypadku powietrznej pompy ciepła ciepło pobierane jest, jak sama nazwa wskazuje z powietrza. Wirnik pompy zasysa powietrze z jednej strony, które wpada na parownik wypełniony czynnikiem roboczym. Czynnik ten w stanie ciekłym jest zimny, a podgrzany powietrzem czynnik zaczyna zmieniać swój stan skupienia i parować. W stanie gazowym trafia do sprężarki i tam pod wpływem sprężania rośnie jego temperatura oraz ciśnienie. Parownik odbierając część energii cieplnej z otoczenia, wyrzuca z pompy powietrze o kilka stopni chłodniejsze.

Sposób przekazywania ciepła przez pompę ciepła powietrze woda

Kolejnym etapem pracy pompy jest przekazanie ciepła wytworzonego ciepła do zgromadzonej w zasobniku, buforze wody. Proces ten zachodzi w skraplaczu, do którego trafia sprężony i gorący czynnik roboczy. W tym właśnie miejscu woda odbiera całą energię cieplną, a schłodzony czynnik chłodniczy zaczyna się skraplać. Następnie trafia do zaworu rozpężnego, gdzie traci swoje ciśnienie. W kolejnym etapie przekazywany jest do parownika i cały proces przebiega ponownie.

Czy pompa ciepła powietrze woda sprawdzi się w moim domu?

Instalacja pompy ciepła może odbyć się w każdym domu jednak nie w każdym będzie ona opłacalna. Dużą rolę odgrywa tutaj izolacja termiczna budynku oraz sposób w jaki ciepło jest oddawane wewnątrz budynku (podłogówka czy grzejniki). Podłogówka jest tu zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, ze względu na niższą temperaturę cieczy w obiegu, a tym samym mniejsze zapotrzebowanie na energię potrzebną do jej ogrzania. Grzejniki potrzebują znacznie wyższej temperatury, aby dobrze ogrzać powietrze.
Izolacja termiczna to równie ważny aspekt. Dzięki niej niwelujemy straty ciepła, a tym samym możemy zainstalować pompę o mniejszej mocy, która poradzi sobie z ogrzewaniem takiego domu. To z kolei przełoży się na cenę urządzenia i krótszy czas zwrotu inwestycji.

Umów się na darmową konsultację z ekspertem!

W Energoklima zajmujemy się montażem pomp od momentu pojawienia się ich na rynku. Przez kilka lat pracy z nimi, zdobyliśmy mnóstwo bezcennego doświadczenia i wiemy jak z nimi postępować. Korzystamy wyłączenie ze sprawdzonych urządzeń pochodzących od renomowanych producentów. Zachęcamy do kontaktu z naszym doradcą, który odpowie na wszystkie Twoje pytania. Skontaktuj się z nim w wygodny dla Ciebie sposób!

660 509 155
Kliknij, aby otrzymać ofertę

ZADZWOŃ i dowiedz się więcej

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania

+48 784 737 211 poczta@energoklima.eu

Formularz kontaktowy

Dziękujemy

Twój numer został przesłany poprawnie.
Wkrótce skontaktujemy się z Tobą.

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.