Jak połączyć pompę ciepła i fotowoltaikę i nie płacić rachunków

Jak połączyć pompę ciepła i fotowoltaikę i nie płacić rachunków

09 lutego 2021

Zastosowanie tych dwóch popularnych i ekologicznych instalacji to świetny sposób, by uzyskać dostęp do taniego ogrzewania oraz prądu. Przy odpowiednim przygotowaniu bieżące wydatki związane z tymi kwestiami mogą spaść nawet do zera. Pompa ciepła w parze z fotowoltaiką to kombinacja, która pomoże zadbać zarówno o oszczędności, jak i stan środowiska.

Pompa ciepła i panele fotowoltaiczne – duet idealny

Wykorzystanie pompy ciepła umożliwia pozyskanie energii cieplnej z zewnątrz – na przykład z powietrza, wody lub gruntu. Do jej funkcjonowania konieczny jest jednak dostęp do prądu. W obliczu stale rosnących opłat za energię elektryczną warto zastanowić się nad każdym dodatkowym urządzeniem, zwłaszcza w przypadku sprzętów, które będą eksploatowane na bieżąco. Istnieje jednak sposób, by wesprzeć ekologię, a jednocześnie pozbyć się zbędnych wydatków – w tym celu warto połączyć dwa systemy, które pozwalają osiągnąć właśnie te cele.

Fotowoltaika wykorzystana w celu zasilania pompy cieplnej, a także wszystkich innych domowych sprzętów, to coraz popularniejsze rozwiązanie. Nic dziwnego – panele zapewniają dostęp do praktycznie darmowego prądu (nie uwzględniając wydatków związanych z montażem oraz niewielkich kosztów eksploatacji). Pompa ciepła umożliwi natomiast wykorzystanie tej energii nie tylko do zasilania urządzeń, komputerów czy systemów smart, lecz także w celu skutecznego ogrzania całego domu.

Fotowoltaika i pompa ciepła – o czym warto pamiętać?

Pompa ciepła to ekologiczne i skuteczne rozwiązanie, jednak instalacja tego typu narzuca pewne wymagania względem konstrukcji budynku. Niezwykle istotną kwestią jest tutaj dobra, szczelna izolacja. To czynnik, który wpływa na działanie pompy od dwóch stron – zarówno poprzez zapewnienie, że do domu trafi więcej ciepła, jak i zadbanie, by ogrzane powietrze z wnętrza nie wydostawało się na zewnątrz.

W praktycznie każdym przypadku zastosowanie pompy ciepła będzie korzystnym wyborem poprzez zredukowanie kosztów bieżących. Wdrożenie jej do domu niezależnego energetycznie będzie jednak prawdziwym strzałem w dziesiątkę. W przypadku samowystarczalnych budynków produkcja prądu przez instalację fotowoltaiczną jest praktycznie darmowa. Warto mieć to na uwadze zwłaszcza ze względu na rosnące ceny mediów – kolejne regulacje powodują zwiększenie opłat za prąd, a także za paliwa stałe do konwencjonalnych instalacji grzewczych.

Fotowoltaika i pompy ciepła sprzyjają ekologii

Podłączenie obydwóch systemów, a także wdrożenie innych praktycznych rozwiązań – na przykład rekuperatora czy okien izolujących – pozwala osiągnąć zupełną niezależność energetyczną. Co więcej, w wielu przypadkach generuje się wręcz nadmiar energii, który może być wykorzystywany w różne sposoby. Jedną z najczęstszych opcji jest oddawanie prądu do sieci, co pozwala korzystać z niego ponownie, gdy efektywność fotowoltaiki naturalnie zmniejsza się wraz z ograniczeniem długości dnia oraz ilości światła słonecznego.

Wszystko to idzie w parze z dbałością o środowisko naturalne – tego typu instalacje pozwalają znacznie ograniczyć generowanie szkodliwych substancji związanych ze spalaniem paliw kopalnych. Wdrożenie tych rozwiązań bardzo szybko przełoży się na redukcję śladu węglowego i kosztów użytkowania budynku.

ZADZWOŃ i dowiedz się więcej

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania

+48 784 737 211 poczta@energoklima.eu

Formularz kontaktowy

Dziękujemy

Twój numer został przesłany poprawnie.
Wkrótce skontaktujemy się z Tobą.

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.