Jak zbudować dom pasywny i bezpieczny energetycznie?

Jak zbudować dom pasywny i bezpieczny energetycznie?

25 lutego 2021

Niezależność energetyczna to coraz częstsza strategia radzenia sobie ze stale rosnącymi cenami prądu. Dom pasywny musi być odpowiednio zaprojektowany, aby mógł efektywnie pełnić swoje funkcje, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo pod względem dostępu do potrzebnych mediów.

Budowa domu pasywnego i bezpiecznego energetycznie – warto sięgać po innowacje

Odnawialne źródła energii to coraz istotniejszy temat dla właścicieli domów oraz osób, które planują budowę. Technologie, które pozwalają na sprawne pozyskiwanie energii z otoczenia – z powietrza, słońca, a nawet gruntu – nieustannie stają się coraz bardziej zaawansowane. Wdrożenie systemów stworzonych z myślą o domach pasywnych ma wiele perspektyw powiązanych zarówno z ochroną klimatu, jak i z oszczędnościami.

W Polsce sprzyja temu także dostęp do licznych specjalistów oraz nowoczesnych rozwiązań, a także pojawianie się kolejnych przepisów unijnych i krajowych, które określają konkretne wytyczne dotyczące wykorzystania energii w budynkach mieszkalnych. Stworzenie domu niezależnego energetycznie jest łatwiejsze niż kiedykolwiek – oto kluczowe kwestie, które koniecznie należy wziąć pod uwagę przy takiej inwestycji.

Fotowoltaika

Panele fotowoltaiczne stanowią główne źródło prądu elektrycznego w domu stawiającym na niezależność energetyczną. Wykorzystując wewnętrzny akumulator o sporej pojemności lub decydując się na odesłanie energii do zwykłej sieci energetycznej, możemy zapewnić sobie energię także zimą, gdy dni są krótsze i mniej słoneczne, co ogranicza efektywność instalacji. Dzięki temu fotowoltaika może działać sprawnie cały rok, co pozwala zarówno zadbać o środowisko, jak i zminimalizować własne wydatki na rachunki lub nawet ograniczyć je do zera.

Pompy ciepła

To urządzenia umożliwiające odzyskanie energii cieplnej z różnych źródeł – może to być powietrze, grunt lub woda. Pompy ciepła zapewniają efektywne ogrzewanie i stanowią znakomite wsparcie dla paneli fotowoltaicznych, które w zimie mogą mieć problemy z zasileniem instalacji grzewczych wykorzystujących prąd. Przyjmuje się, że inwestycja w pompę ciepła zwraca się już po pięciu latach, z kolei samo urządzenie może sprawnie działać nawet przez kilka dekad.

Prosty, nowoczesny projekt

W celu optymalnego wykorzystania ekologicznych rozwiązań i zapewnienia samowystarczalności bryła budynku musi być idealnie zabezpieczona. Podstawą jest tutaj izolacja cieplna. Dom pasywny ma nie tylko generować jak najwięcej mocy do zasilania energooszczędnych systemów, lecz także umożliwić redukcję kosztów eksploatacji budynku. Z tego względu projekty często charakteryzują się minimalistycznym wzornictwem i prostą bryłą, co sprzyja wykorzystaniu wydajnej izolacji, a jednocześnie idzie w parze z najnowszymi trendami.

Budowa domu pasywnego – czy warto?

Biorąc pod uwagę aktualne trendy na rynku, zdecydowanie rekomendujemy postawienie na nowoczesne technologie domu pasywnego już dziś. Oferują one wysoki poziom bezpieczeństwa energetycznego, sprzyjają ekologii eksploatowania gospodarstwa domowego, a także sprawiają, że rachunki za prąd i ogrzewanie są znacznie niższe. Docelowo, przy odpowiednim wykonaniu instalacji, bieżące wydatki na media mają być zerowe. To korzyść dla każdego, a przede wszystkim dla domowników oraz środowiska.

ZADZWOŃ i dowiedz się więcej

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania

+48 784 737 211 poczta@energoklima.eu

Formularz kontaktowy

Dziękujemy

Twój numer został przesłany poprawnie.
Wkrótce skontaktujemy się z Tobą.

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.