Klimatyzacja w bloku - zasady, pozwolenia i formalności, o których musisz pamiętać

Klimatyzacja w bloku - zasady, pozwolenia i formalności, o których musisz pamiętać

23 marca 2022 , Klimatyzacja

Decydując się na klimatyzację w bloku, musisz się liczyć z niewielkimi utrudnieniami. Klimatyzacja w bloku wymaga przede wszystkim uzyskania odpowiednich pozwoleń od zarządzającej budynkiem wspólnoty mieszkaniowej. Dodatkowo klimatyzacja w bloku, a zwłaszcza jednostka zewnętrzna musi spełniać określone normy dotyczące generowanego hałasu. Dowiedz się jak załatwić niezbędne formalności, aby montaż systemu chłodzenia mieszkania w bloku przebiegł sprawnie i bezproblemowo.

W artykule znajdziesz:

Czy montaż klimatyzacji w bloku jest możliwy do wykonania?

Oczywiście, że tak! Jednak, aby montaż klimatyzacji w bloku doszedł do skutku, musisz spełnić szereg warunków. Aby uzyskać dokładne i szczegółowe wytyczne obowiązujące w danej wspólnocie mieszkaniowej najlepiej skontaktować się z zarządcą budynku. Osoba ta powinna przekazać Ci obowiązujący regulamin oraz pozwolenia wymagane do zrealizowania takiej inwestycji. Następnym krokiem będzie złożenie odpowiedniego wniosku. W większości spółdzielni, aby uzyskać pozwolenie na klimatyzację w bloku, wniosek ten należy złożyć najlepiej razem z projektem całego systemu klimatyzacji, wymiarami urządzeń, poziomem ich głośności (jest to szczególnie ważne w przypadku jednostek zewnętrznych) oraz dokładnie zaznaczonym miejscem montażu jednostki zewnętrznej. Często wymagane są również zgody sąsiadów na montaż klimatyzacji w bloku, które należy dołączyć do wniosku.
Złożony wniosek następnie jest weryfikowany i opiniowany przez zarządcę budynku, a czasem nawet przez architekta. Powodem tego jest miejsce montażu jednostki zewnętrznej, która może wpłynąć negatywnie na wygląd całego budynku.

ZADZWOŃ i dowiedz się więcej

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania

+48 784 737 211 poczta@energoklima.eu

Montaż klimatyzacji na elewacji bloku

Uzyskanie zgody na zamontowanie klimatyzatora na elewacji bloku jest niezbędne, jeśli nie chcesz ponosić późniejszych kosztów jej demontażu. Dlaczego pozwolenie na montaż jest w tym przypadku wymagane? Kwestię tę reguluje ustawa o własności, zgodnie z którą elewacja budynku jest tzw. nieruchomością wspólną. Nie należy więc wyłącznie do żadnego z lokatorów, co oznacza, że o uzyskaniu zgody na montaż klimatyzatora na elewacji budynku decyduje wspólnota mieszkaniowa.
Zarządca może rozpatrzyć wniosek pozytywnie i wydać pozwolenie, jeśli klimatyzacja do bloku nie wpłynie negatywnie na kondycję elewacji, ogólny wygląd budynku oraz spełni pozostałe wymagania. Klimatyzacja w bloku montowana na elewacji budynku ma sens, jeśli nasze mieszkanie nie ma balkonu lub balkon jest niewielkich rozmiarów.

Montaż klimatyzacji na balkonie w bloku

Klimatyzator na balkonie umieszczony na posadzce na specjalnych antywibracyjnych gumowych podkładach to najprostszy sposób na klimatyzację do bloku. Balkon w przeciwieństwie do elewacji nie zalicza się do nieruchomości wspólnej, dlatego uzyskanie zgody wspólnoty mieszkaniowej z reguły nie jest wymagane. Montaż klimatyzacji na balkonie ma jednak pewne wady, o których należy wspomnieć:

- klimatyzator na balkonie zmniejsza powierzchnię użytkową balkonu. W przypadku niektórych balkonów w bloku może być to bardzo kłopotliwe i utrudni poruszanie się w jego obrębie,

- skraplająca się wilgoć w wymienniku ciepła musi zostać gdzieś odprowadzona. Jeśli nie mamy możliwości wpięcia odpływu skroplin do kanalizacji, pozostaje nam ręczne, regularne opróżnianie zbiornika na skropliny. Może to być problematyczne zwłaszcza w czasie największych upałów. Ciągła praca klimatyzacji sprawia, że w zbiorniku w ciągu godziny zbierze się około litra wody.

Klimatyzator na balkonie na antywibracyjnych nóżkach

ZADZWOŃ i dowiedz się więcej

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania

+48 784 737 211 poczta@energoklima.eu

Jaki klimatyzator w bloku sprawdzi się najlepiej?

Klimatyzacja split w bloku jest zdecydowanie najlepszym i najczęściej stosowanym rozwiązaniem. Ze względu na niewielką powierzchnię mieszkań klimatyzacja w bloku w systemie split w zupełności spełni swoje zadanie. Łatwy i szybki montaż to dodatkowe atuty tego rozwiązania. Aby klimatyzator w bloku działał wydajnie, należy odpowiednio dobrać jego moc do powierzchni pomieszczenia, w którym ma być umieszczony. Przyjmuje się, że 1 kW mocy klimatyzatora jest w stanie schłodzić pomieszczenie o powierzchni 10 m2. Łatwo więc obliczyć, że klimatyzacja do mieszkania w bloku o powierzchni 40 m2 powinna mieć moc około 4 kW.
Przy wyborze klimatyzacji do bloku warto zwrócić też uwagę na liczbę domowników, usytuowanie mieszkania względem stron świata oraz generowany hałas jednostki zewnętrznej.

Ile kosztuje montaż klimatyzacji w bloku?

Koszt klimatyzacji w mieszkaniu w bloku tak samo jak przypadku domków jednorodzinnych zależy od rodzaju urządzeń ich klasy, sposobu montażu oraz długości instalacji. Ze względu na przepisy dotyczące generowanego przez urządzenie hałasu możliwe, że trzeba będzie zainwestować w jednostkę zewnętrzną nieco wyższej klasy co może podnieść koszt całej inwestycji. Jeśli chcesz, dowiedzieć się ile dokładnie kosztuje montaż klimatyzacji w bloku, skontaktuj się z nami. Przygotujemy dla Ciebie darmową wycenę całej instalacji!

Klimatyzacja w bloku na ścianie

Montaż klimatyzacji w mieszkaniu w bloku zleć doświadczonym specjalistom z Energoklima

Klimatyzacja do mieszkania w bloku może być trudna do wykonania ze względu na obowiązujące przepisy, zwłaszcza jeśli nie posiadamy dostępu do balkonu. Jednak nie warto z niej rezygnować. Wysiłek włożony w uzyskanie pozwolenia docenisz zwłaszcza w upalny letni dzień, kiedy będziesz cieszyć się z chłodnego i czystego powietrza w swoim mieszkaniu.
Jeśli chcesz, abyśmy to my zajęli się montażem klimatyzacji w twoim mieszkaniu w bloku, skontaktuj się z nami w dogodny dla Ciebie sposób. Nasz doradca pomoże Ci w dobraniu urządzeń spełniających wymagania spółdzielni oraz przygotuje kosztorys wykonania całej klimatyzacji w bloku. Nasza firma składa się ze specjalistów, którzy poradzą sobie z każdym zadaniem. Klimatyzacja do domu to nasza specjalność!

ZADZWOŃ i dowiedz się więcej

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania

+48 784 737 211 poczta@energoklima.eu

Formularz kontaktowy

Dziękujemy

Twój numer został przesłany poprawnie.
Wkrótce skontaktujemy się z Tobą.

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.