Konserwacja i czyszczenie klimatyzacji domowej

Konserwacja i czyszczenie klimatyzacji domowej

24 października 2022 , Klimatyzacja

Posiadając klimatyzację w domu, należy pamiętać o jej regularnym czyszczeniu oraz konserwacji klimatyzacji domowej. Nie dopilnowanie pewnych czynności może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Należą do nich wydobywający się przykry zapach z urządzenia, wystąpienie problemów zdrowotnych, aż do całkowitego uszkodzenia jednostki włącznie. Dlatego, znając możliwe konsekwencje wynikające z zaniedbania tej czynności, nie warto się na nie narażać. W tym artykule przybliżę kwestie związane z czyszczeniem, dezynfekcją, odgrzybieniem i nabijaniem klimatyzacji domowej. W artykule znajdziesz:

Dlaczego regularne czyszczenie klimatyzacji domowej jest takie ważne?

O każde mechaniczne urządzenie trzeba odpowiednio i regularnie dbać. Dzięki temu zapewnimy mu długą i skuteczną pracę. Nie inaczej jest z każdym domowym klimatyzatorem. Urządzenia te ze względu na duży przepływ powietrza i zbierającą się wilgoć są szczególnie narażone na gromadzenie się drobinek kurzu, brudu, grzybów, bakterii i wirusów. Zanieczyszczone w ten sposób filtry oraz elementy wewnątrz urządzenia stanowią doskonałe miejsce do rozwoju niebezpiecznych dla zdrowia człowieka zarodników. Pierwszym objawem zachodzących niekorzystnych zmian w klimatyzatorze jest pojawiający się nieprzyjemny zapach. To pierwszy sygnał, że należy podjąć odpowiednie kroki, aby zatrzymać zachodzący proces.

Czyszczenie klimatyzacji domowej przy pomocy wilgotnej szmatki z detergentem

Na czym polega dezynfekcja i odgrzybienie klimatyzacji?

Celem odgrzybienia i dezynfekcji klimatyzacji jest wyeliminowanie niebezpiecznych dla ludzi i zwierząt bakterii i drobnoustrojów powstających w jednostce wewnętrznej. Można to zrobić na 3 sposoby:

  • metoda piankowa — do tego celu używamy specjalnego preparatu, którym dokładnie pokrywamy cały parownik. Powstała piana penetruje każdą szczelinę parownika, dokładnie je dezynfekując. Czynność ta nie jest bardzo trudna do wykonania i przy odrobinie umiejętności manualnych możesz wykonać ją samodzielnie.
  • ozonowanie klimatyzacji — tutaj nie obejdzie się bez wizyty profesjonalnego serwisu, który dysponuje potrzebnym sprzętem do wykonania tego zabiegu. W tej metodzie wykorzystuje się ozon, który ma silne właściwości utleniające, dzięki czemu eliminuje grzyby, wirusy oraz bakterie. Przed ozonowaniem należy odpowiednio przygotować pomieszczenia. Należy wynieść wszystkie żywe kwiaty (kiedyś zapomniałem wynieść jeden kwiat doniczkowy i po miesiącu był do wyrzucenia), wyprowadzić zwierzęta oraz uszczelnić kratki wentylacyjne. Następnie uruchomione zostają generatory ozonu i przez kilka godzin nie można przebywać w oznonowanych pomieszczeniach.
  • ultradzwięki — w tej metodzie używa się specjalnego płynu dezynfekującego, który przy użyciu urządzenia emitującego dźwięki o częstotliwości 1,7 MHz zmienia się w parę. Para docierając do wnętrza klimatyzacji, usuwa znajdujące się tam zarazki. W tej metodzie również potrzebna jest ekipa specjalistów z odpowiednim sprzętem.

Które czynności konserwacyjne możesz wykonać samodzielnie

Proste i niewymagające specjalistycznej wiedzy czynności możesz wykonać samodzielnie. Należy do nich regularne czyszczenie ze zbierającego się na jednostce kurzu i pyłu, a także dbanie o czystość wbudowanego filtra i tacy na skropliny. Wbudowany filtr w większości przypadków jest wielorazowego użytku. Aby się do niego dostać, należy zdjąć obudowę w jednostce wewnętrznej i delikatnie wyjąć filtr ze środka.

W pierwszej kolejności dokładnie odkurz filtr, pozbywając się wszystkich większych zabrudzeń. Następnie umyj go wodą z dodatkiem delikatnego detergentu np. płynu do naczyń, dokładnie spłucz i na koniec spryskaj środkiem bakteriobójczym. W przypadku filtrów jednorazowych konieczna będzie wymiana filtra na nowy zgodnie z zaleceniami producenta. Podobna procedura czyszczenia dotyczy tacy na skropliny. W tym miejscu możesz także skorzystać z dodatkowej ochrony w postaci kostki bakteriobójczej, która rozpuszczając się w wodzie, będzie wydzielać substancje bakteriobójcze. Spowolnisz tym samym rozwój szkodliwych drobnoustrojów w przyszłości.

Konserwacja klimatyzacji domowej zaczynamy od wyczyszczenia filtrów

Kiedy pomoc profesjonalnej firmy przy konserwacji klimatyzacji domowej będzie konieczna?

Czynności, z którymi dasz sobie radę sam, możesz wykonywać regularnie bez udziału ekipy serwisowej. Jednak przynajmniej raz w roku powinieneś zlecić serwis profesjonalnej firmie, którą rozbierze urządzenia, dokładnie wyczyści jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną, sprawdzi szczelność całego układu oraz w razie potrzeby nabiję klimatyzację czynnikiem chłodniczym. Nie jest to duży wydatek w skali roku, a dzięki niemu zyskasz pewność skutecznie działającej klimatyzacji.

Umów się na kompletny serwis klimatyzacji wykonany przez naszych specjalistów!

W Energoklima zajmujemy się montażem, serwisem oraz naprawą wszystkich rodzajów jednostek chłodzących. Posiadamy wieloletnie doświadczenie i wiedzę w tej dziedzinie, dlatego możesz w pełni nam zaufać. Szybko i dokładnie przeprowadzimy czyszczenie i dezynfekcję urządzeń zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Dzięki tej usłudze twoja klimatyzacja będzie wydajnie funkcjonować przez kolejny rok użytkowania. Skontaktuj się z nami i zamów profesjonalną usługę serwisową swojego klimatyzatora.

784 737 211Kliknij-, aby otrzymać ofertę

ZADZWOŃ i dowiedz się więcej

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania

+48 784 737 211 poczta@energoklima.eu

Formularz kontaktowy

Dziękujemy

Twój numer został przesłany poprawnie.
Wkrótce skontaktujemy się z Tobą.

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.