Magazyny energii do fotowoltaiki - połączenie idealne

Magazyny energii do fotowoltaiki - połączenie idealne

15 sierpnia 2022 , Fotowoltaika

Nieustanny rozwój ludzkości niesie ze sobą potrzebę większego zapotrzebowania na energię elektryczną. Jednak aby nie degradować środowiska jeszcze mocniej, musi ona pochodzić z odnawialnych źródeł energii. Obecnie dużym wyzwaniem jest nie tyle produkcja energii z OZE, ile jej magazynowanie. W tym celu powstały magazyny energii, które stają się coraz wydajniejsze i dostępne dla każdego.
W dzisiejszym artykule dowiesz się:

Co to jest magazyn energii i jak działa?

W dużym uproszczeniu magazyn energii jest akumulatorem, przechowującym wyprodukowaną przez fotowoltaikę lub turbinę wiatrową energię elektryczną. Dzięki niemu nadmiar wyprodukowanej energii nie jest oddawany od razu do sieci energetycznej. W pierwszej kolejności energia jest konsumowana od razu przez użytkownika, następnie ładowany jest magazyn energii, a dopiero po jego pełnym naładowaniu energia jest wysyłana do sieci.
Wykorzystane w magazynach energii akumulatory mogą być wielokrotnie ładowane, a następnie zgromadzona w nich energia jest oddawana w momencie zapotrzebowania (np. w nocy, w trakcie przerw w dostawie prądu).

Schemat działania magazynu energii z fotowoltaiką

Rodzaje magazynów energii do fotowoltaiki

Możemy spotkać pięć technologii magazynowania energii:

 • elektryczne (superkondensatory),
 • termiczne (akumulacja ciepła),
 • chemiczne (ogniwa paliwowe, tworzenie wodoru lub metanu),
 • elektrochemiczne (akumulatory i baterie),
 • mechaniczne (elektrownie szczytowo-pompowe, magazyny sprężonego powietrza, koło zamachowe).

Najczęściej wykorzystywane magazyny energii do fotowoltaiki to technologie wykorzystujące akumulatory oraz ładowalne baterie.
Ta sama technologia przetwarzania energii bardzo dobrze sprawdza się w gospodarstwach domowych. Stosunkowo niewielkie rozmiary urządzenia idealnie nadają się do tego celu.

Czy warto inwestować w magazyn energii do fotowoltaiki?

Odpowiedź brzmi, zdecydowanie TAK! Coraz większa ilość domowych mikro instalacji, zwiększa produkcję energii z OZE, jednak energia ta nie jest w pełni wykorzystywana. Dodatkowo problemem, który może pojawić się w przyszłości, jest zbyt duża ilość nadwyżek energii, której operator nie będzie mógł przyjąć. Warto więc zaopatrzyć się w magazyn energii do fotowoltaiki i w pełni wykorzystywać wytworzoną przez siebie energię. Dodatkowo magazyn będzie świetnym zabezpieczeniem w trakcie przerw w dostawie prądu.
Podsumowanie korzyści wynikające z zakupu magazynu energii do fotowoltaiki:

 • maksymalne wykorzystanie wyprodukowanej energii sięgające nawet 90%,
 • niezależność energetyczna, zużywasz energię, wtedy kiedy potrzebujesz bez względu na działanie instalacji PV,
 • brak przerw w dostawie prądu,
 • możliwość wykorzystania urządzenia tam, gdzie nie ma dostępu do sieci,
 • możliwość ładowania samochodów elektrycznych
 • wytworzona energia jest w pełni ekologiczna.

Ile kosztuje magazyn energii i czy można uzyskać dofinansowanie?

Ceny magazynów energii, póki co są dosyć spore i w większości przekraczają możliwości finansowe wielu polaków. Cena magazynu energii do fotowoltaiki zależy głównie od jego pojemności, skomplikowania montażu i co ciekawe od specjalnych życzeń klienta (kolor, design). Ceny magazynów od 3 kWh zaczynają się w cenie około 10 000 tys. złotych. Najpopularniejsze obecnie systemy magazyny energii pochodzą od takich firmy jak m.in. Tesla, Sonnen, Fronius, LG Chem, Axitec, Pylon Tech, Mercedes Benz, Kostal oraz Samsung.
Obecnie na magazyny energii do fotowoltaiki można uzyskać dotację z programu "Mój prąd 4.0". Decydując się na to rozwiązanie, można uzyskać dofinansowanie w kwocie do 7,5 tys. złotych. Warto więc pochylić się nad tematem i zastanowić nad zakupem tego rozwiązania do swojego domu.

Umów się na darmową konsultację z ekspertem!

W Energoklima zajmujemy się montażem kompleksowych rozwiązań. Z naszą pomocą zamontujesz w swoim domu fotowoltaikę oraz inne nowoczesne rozwiązania. Korzystamy tylko z urządzeń sprawdzonych producentów. W naszej pracy stawiamy na jakość i terminowość świadczonych przez nas usług. Zachęcamy do kontaktu z nami. Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania. Skontaktuj się z nim w wygodny dla Ciebie sposób!

784 737 211Kliknij, aby otrzymać ofertę

ZADZWOŃ i dowiedz się więcej

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania

+48 784 737 211 poczta@energoklima.eu

Formularz kontaktowy

Dziękujemy

Twój numer został przesłany poprawnie.
Wkrótce skontaktujemy się z Tobą.

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.