Ogrzewanie domu prądem. Czy to się opłaca?

Ogrzewanie domu prądem. Czy to się opłaca?

31 lipca 2022 , Pompy ciepła

Rosnące ceny węgla, drewna czy peletu oraz problemy z dostępnością gazu spowodowane wojną na Ukrainie spowodowały, że pojawia się coraz więcej pytań dotyczących ogrzewania domu prądem. Nowoczesna technika i połączenie kilku rozwiązań mogą skutecznie zapewnić Ci ciepło w domu podczas jesiennych i zimowych okresów. Dowiedz się więcej na ten temat i zobacz, jak może wyglądać przykładowe rozwiązanie, które możesz zastosować w swoim domu. W artykule dowiesz się o:

Jakie ogrzewanie elektryczne możesz zastosować w domu

Obecnie na rynku stosowane są trzy rodzaje ogrzewania wykorzystujące energię elektryczną do podgrzewania powietrza lub wody w układzie CO i CWU. Należą do nich:

  • pompy ciepła - zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązanie. Spotykane obecnie pompy na rynku mają wysoką efektywność na poziomie 3,5 do 5,5. Oznacza to, że z pobierając 1 kWh, pompa ciepła oddaje od 3,5 do 5,5 kWh. Dzięki temu zapotrzebowanie na energię elektryczną jest mniejsze niż w piecu elektrycznym, co z kolei przekłada się na mniejsze rachunki za prąd. Zakłada się, że pompa ciepła średnio w ciągu roku może wykorzystać od 2000 do 3000 kWh energii elektrycznej na 100 m2.
  • piec elektryczny - nowoczesne piece elektryczne równie skutecznie mogą ogrzewać wodę potrzebną do zasilenia instalacji CO i CWU. Ich zaletą jest niewątpliwie duża niższa cena urządzenia i łatwość montażu. Tutaj niestety efektywność jest na poziomie 1, co oznacza, że tyle ile urządzenie pobierze energii, tyle odda do systemu ogrzewania domu. Przełoży się to niestety na większe zużycie prądu w ciągu roku.
  • maty grzewcze - ciekawe i efektywne rozwiązanie, które wykorzystuje promieniowanie podczerwone do podgrzania powietrza. Może być montowane zarówno na podłodze, jak i na ścianach czy sufitach. Jednak zdecydowanie jest to najbardziej energoożerne rozwiązanie. Warto z niego korzystać w małych pomieszczeniach, w których nie możemy pozwolić sobie na instalację grzejników czy tradycyjnego ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie domu prądem z wykorzystaniem instalacji fotowoltaicznej

Decydując się na ogrzewanie domu prądem, koniecznie trzeba przemyśleć instalację systemu fotowoltaiki. Nasze słońce to niewyczerpalne źródło energii, którą możemy pozyskać przy pomocy paneli słonecznych. Odkryty w 1893 roku efekt fotowoltaiczny przyczynił się do rozwoju branży fotowoltaicznej. Więcej informacji o tym jak działa fotowoltaika, znajdziecie w naszym innym artykule.
Inwestycja w ten system może przynieść spore oszczędności lub nawet wyeliminować całkowicie rachunki za prąd do naszego domu. Fotowoltaikę zazwyczaj podłącza się do głównej listwy zasilającej w domu, a produkowana energia jest odrazu wykorzystywana przez pompę ciepła czy piec elektryczny, a jej nadmiar jest przesyłany do sieci. Drugim rozwiązaniem jest podłączenie niewielkiej instalacji fotowoltaicznej bezpośrednio do grzałki zainstalowanej w buforze. System wyposażony w termostat wyłącza grzałkę w momencie osiągnięcia odpowiedniej temperatury wody w zbiorniku. Nadmiar energii niestety jest niewykorzystywany i przepada.

Przykładowa instalacja z wykorzystaniem ogrzewania elektrycznego

W domu jednego z naszych klientów mieliśmy okazję spotkać się z ogrzewaniem elektrycznym, które podgrzewa zarówno wodę użytkową, jak i podłogówkę. Cały system składa się z pieca elektrycznego o mocy 8 kw, 1000 l bufora na wodę wyposażonego w dwie wężownice (jedna do CWU, druga do CO), ogrzewania podłogowego i systemu fotowoltaiki o mocy 5,5 kW.
Panele słoneczne produkują energię elektryczną i jest ona od razu konsumowana lub nadmiar jest przesyłany do sieci. Kocioł elektryczny połączony jest z buforem i ogrzewa znajdującą się w nim wodę do temperatury około 90 stopni. Piec załączany jest w taniej taryfie w ciągu dnia oraz w godzinach nocnych. Dobra izolacja termiczna zbiornika pozwala utrzymać ciepło znajdującej się w nim wody przez kilka godzin. Według wyliczeń klienta tego typu rozwiązanie spokojnie zaspokoi jego potrzeby i utrzyma komfortową temperaturę na poziomie 23 stopni Celsjusza w okresie zimy. Pracujące panele słoneczne pozwolą zaspokoić około połowę zapotrzebowania na energię elektryczną. Znacznie więc zmniejszą rachunki za prąd.
Rozwiązanie bardzo ciekawe i czekamy na pierwsze zimowe dni, aby odwiedzić naszego klienta i dowiedzieć się jak sprawdza się to rozwiązanie w praktyce.

(26.03.2023)
Odwiedziliśmy naszego klienta po około 7 miesiącach. Minęła zima, przyszedł rachunek za energię elektryczną. Czas na podsumowanie i ogólne wnioski z opłacalności tego typu rozwiązania. Była to pierwsza zima w nowo powstałym domu, dom jeszcze dobrze nie oddał wilgoci.

- data wprowadzenia się 1 listopada,
- produkcja energii od 9 maja (wtedy uruchomiono instalację) do 31 grudnia - 3837 kWh ( z tego 3070 zostało odliczonych z rachunku),
- temperatura w domu między 20 a 22 stopnie, w zależności od pomieszczenia,
- ilość zużytych kWh od 1 lipca do 31 grudnia - 4889 kWh,
- rachunek za energię w taryfie G11 wyniósł nieco ponad 1300 zł.

Ogólnie klient zadowolony jednak w planie ma kominek z płaszczem wodnym, którym będzie dodatkowo dogrzewał bufor i robił klimat w salonie :)

Plusy elektrycznego pieca:
- bezobsługowy system — bufor nagrzewany o ustalonych godzinach. Ogrzewanie podłogowe włącza się automatycznie kiedy jest taka potrzeba,
- brak kurzu, brudu, pyłu jak przy klasycznym ogrzewaniu węglem czy drzewem,
- niski koszt instalacji, około 13 tys. razem z montażem (czerwiec 2022 czas montażu).

Minusy elektrycznego pieca:
- przy obecnych cenach energii ten system ogrzewania bez fotowoltaiki jest drogi w eksploatacji. W przeciwieństwie do pompy ciepła energia jest tu pobierana i oddawana w skali 1:1

Jak widać rozwiązanie spisuje się dobrze, jednak bez fotowoltaiki koszt ogrzewania mógłby być naprawdę wysoki w porównaniu do pompy ciepła.

Ogrzewanie domu prądem - ile to kosztuje?

Ogrzewanie elektryczne jak by mogło się wydawać, nie jest wcale takie drogie. W przypadku zakupu pompy ciepła koszt inwestycji może być dużo wyższy niż przy piecu elektrycznym. Jednak na dłuższą metę rachunki za ogrzewanie domu prądem będą podobne lub nawet niższe w stosunku do standardowego ogrzewania domu gazem, węglem czy peletem. Nie wątpliwie duży wpływ na ostateczny rachunek za prąd będzie miała cena za 1 kWh u naszego dostawcy prądu, izolacja termiczna budynku oraz zainstalowane panele słoneczne na dachu naszego domu. Warto więc wszystko dobrze przemyśleć i przekalkulować, bo może się okazać, że ogrzewanie elektryczne może być świetną alternatywą dla naszego domu.

Umów się na darmową konsultację z ekspertem!

W Energoklima zajmujemy się montażem kompleksowych rozwiązań. Z naszą pomocą zamontujesz w swoim domu zarówno pompy ciepła, jak i fotowoltaikę. Korzystamy tylko z urządzeń sprawdzonych producentów. W naszej pracy stawiamy na jakość i terminowość świadczonych przez nas usług. Zachęcamy do kontaktu z nami. Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania. Skontaktuj się z nim w wygodny dla Ciebie sposób!

784 737 211Kliknij, aby otrzymać ofertę

ZADZWOŃ i dowiedz się więcej

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania

+48 784 737 211 poczta@energoklima.eu

Formularz kontaktowy

Dziękujemy

Twój numer został przesłany poprawnie.
Wkrótce skontaktujemy się z Tobą.

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.