Optymalna temperatura domu z klimatyzacją. Do jakiego poziomu można bezpiecznie schłodzić pomieszczenia?

Optymalna temperatura domu z klimatyzacją. Do jakiego poziomu można bezpiecznie schłodzić pomieszczenia?

01 września 2022 , Klimatyzacja

Idealne warunki cieplne, które panują w naszych domach to indywidualna kwestia każdego z nas. Aby osiągnąć optymalną temperaturę w domu o każdej porze roku, warto wyposażyć go w odpowiedni system chłodzenia latem i ogrzewania zimą. W tym artykule postaram się przybliżyć najważniejsze kwestie związane z tym zagadnieniem.

Komfort cieplny w domu — dlaczego jest tak ważny dla naszych organizmów

Optymalna temperatura domu zapewnia nam komfort cieplny. Jest to stan, kiedy nie odczuwamy zbyt dużego ciepła ani chłodu i czujemy się w tej temperaturze powietrza dobrze i przyjemnie. W zależności od organizmu każdy będzie odczuwać komfort cieplny w innej temperaturze. Osiągnięcie i znalezienie optymalnej dla nas temperatury jest kluczowe, jeśli chcemy czuć się dobrze, być zdrowi i wydajnie funkcjonować. Zbyt wysoka temperatura powietrza prowadzi do przegrzania organizmu i osłabienia jego odporności. Zaczynamy się wówczas pocić, otwieramy okna i wpuszczamy chłodniejsze powietrze, co może doprowadzić nas do przeziębienia. Z kolei zbyt niska temperatura powietrza w domu jest ryzykowna dla osób z chorobami układu krążenia i oddechowego. W nie dogrzanych pomieszczeniach pojawia się wilgoć, która prowadzi do zagrzybienia ścian. Przebywanie w takich pomieszczeniach jest bardzo dużym zagrożeniem dla naszego zdrowia.
W trosce o swoje zdrowie i wszystkich domowników konieczne jest znalezienie optymalnej temperatury w domu, która zapewni wszystkim mieszkańcom idealny komfort cieplny.

Kobieta z pilotem klimatyzacji ustawia optymalną temperaturę w domu

Optymalna temperatura w domu z działającą klimatyzacją — co mówią eksperci

W trakcie letnich upałów szukamy chłodnych i zacienionych miejsc, aby choć na chwilę móc od nich odetchnąć. Właśnie wtedy najczęściej z powodu zbyt dużej różnicy temperatur pomieszczeń dopada nas przeziębienie, ból gardła czy angina. Według ekspertów odpowiednia temperatura domu, w którym działa klimatyzacja nie powinna różnić się więcej niż 6 stopni Celsjusza od temperatury zewnętrznej. Zakładając, że temperatura zewnętrzna nie przekracza 30 stopni Celsjusza, 6 stopni wystarczy, aby obniżyć temperaturę do komfortowego przedziału dla człowieka. Temperatura ta waha się pomiędzy 21 a 25 stopni. Jednak co zrobić, gdy obecnie letnie temperatury sięgają prawie 40 stopni? Nie należy przede wszystkim obniżać za bardzo temperatury, może to znacząco wpłynąć na nasze zdrowie. Najrozsądniej będzie obniżyć temperaturę o te 6 stopni Celsjusza i później stopniowo obniżać temperaturę o jeden stopień. Obserwuj czy poczujesz zmianę i czy osiągniesz komfort cieplny.

Optymalna temperatura w domu bez użycia klimatyzacji za pomocą wentylatora

Chłodzenie mieszkania latem — sposoby niewymagające użycia klimatyzacji

Optymalna temperatura w domu latem z pomocą klimatyzacji może być dużo łatwiejsza do uzyskania. Wydajność klimatyzatora ma tu duże znaczenie i im większe pomieszczenie tym ta wydajność powinna być większa. Co jednak zrobić, kiedy nie posiadamy klimatyzatora? Jak zapewnić sobie chłodzenie mieszkania latem? Najlepiej zacząć od najprostszych metod. Zamknij wszystkie okna od najbardziej nasłonecznionej części mieszkania, domu oraz zasłoń zasłony lub rolety. W ten sposób gorące powietrze ani słońce nie będzie wpadać przez otwarte i odsłonięte okna. Zrezygnuj z gotowania gorących posiłków, zwłaszcza posiłków wymagających długiej obróbki cieplnej lub rób to wieczorem. Wieczorem i w nocy dobrze wywietrz mieszkanie, niech ciepłe powietrze nie kumuluje się w nim. Wykorzystaj przenośne wiatraki do wywołania ruchu powietrza w domu. Dzięki tym prostym sposobom jesteś w stanie "przetrwać" upały. Jest to nieco uciążliwe i męczące, dlatego warto pomyśleć o odpowiedniej klimatyzacji do domu i mieszkania, aby optymalna temperatura w domu latem była łatwiejsza do osiągnięcia.

Optymalna temperatura w domu w zimie

Komfort cieplny, który odczuwamy, zmienia się w zależności od pory roku i pomieszczenia, w jakim spędzamy czas. Optymalna temperatura pokoju dziennego w ziemie będzie nieco wyższa niż w pokoju, w którym śpimy. Obniżenie temperatury w sypialnie do 18-20 stopni ułatwi nam zasypianie i korzystnie wpłynie na głęboki, spokojny sen. W pomieszczeniach dziennych optymalna temperatura powietrza powinna wynosić około 22 stopni Celsjusza. W domu, w którym jest małe dziecko, można tą temperaturę podnieść o 1-2 stopni. Jednak nie zaleca się przekraczać temperatury 25 stopni Celsjusza. Zimą duże znaczenie ma także wilgotność powietrza. Ogrzewanie pomieszczeń mocno wysusza powietrze, co powoduje większy rozwój bakterii i naraża nas na choroby. Warto więc pamiętać o regularnym nawilżaniu powietrza z użyciem klimatyzatora lub krótkim i intensywnym wietrzeniem pomieszczeń.

Skontaktuj się z ekspertem od klimatyzacji!

W Energoklima zajmujemy się od ponad 14 lat doradztwem, montażem oraz serwisem klimatyzacji. Mamy za sobą setki wykonanych instalacji chłodzących domy, mieszkania i biura naszych klientów. Z pomocą naszych klimatyzatorów optymalna temperatura w domu latem i w zimie nie będzie dłużej problemem. Zachęcamy do kontaktu z nami. Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie!

784 737 211Kliknij, aby otrzymać ofertę

ZADZWOŃ i dowiedz się więcej

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania

+48 784 737 211 poczta@energoklima.eu

Formularz kontaktowy

Dziękujemy

Twój numer został przesłany poprawnie.
Wkrótce skontaktujemy się z Tobą.

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.