Prawdziwe oszczędności i brak rachunków w ogrzewaniu domu – czy to możliwe?

Prawdziwe oszczędności i brak rachunków w ogrzewaniu domu – czy to możliwe?

19 marca 2021

Coraz wyższe ceny ogrzewania i prądu elektrycznego to spory problem zarówno dla właścicieli domów, jak i osób, które są na etapie planowania budowy. Istnieje jednak szereg rozwiązań, które sprawią, że rachunki związane z eksploatacją domu będą stać na naprawdę niskim poziomie.

Dom bez rachunków – czy to możliwe?

Choć całkowite pozbycie się miesięcznych opłat jest niezwykle trudne, nowoczesne rozwiązania pozwalają zredukować koszt eksploatacji domu do absolutnego minimum. W przypadku domów korzystających z tradycyjnych rozwiązań wydatki na ogrzewanie oraz prąd stanowią pokaźną część budżetu. Gdy jednak mówimy o domach niezależnych energetycznie, najczęściej są to symboliczne kwoty rzędu kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że efektywność działania danej instalacji może różnić się w zależności od wielu czynników. Stworzenie domu bez rachunków jest pewnym wyzwaniem, jednak nie jest to zadanie niemożliwe. Klimat Polski pozwala skorzystać z ekologicznych i nowoczesnych rozwiązań z licznymi korzyściami – dobrym pomysłem będzie przygotowanie ich już podczas projektowania budynku. Redukcja zużycia energii i kosztów ogrzewania domu wiąże się przede wszystkim z wykorzystaniem czterech instalacji – fotowoltaiki, pompy ciepła, szczelnej izolacji oraz rekuperacji.

Panele fotowoltaiczne – darmowy prąd

To flagowy element konstrukcji domu bez rachunków – fotowoltaika pozwala na skuteczne radzenie sobie z rosnącymi cenami prądu. Stawiając na to rozwiązanie, możemy podpiąć się do istniejącej sieci energetycznej lub postawić na własne ogniwa akumulatorowe. Dzięki panelom słonecznym dostęp do prądu może być nawet darmowy. Co ciekawe, taka instalacja może pracować nawet w zimie – przy krótszych dniach ogniwa działają nieco gorzej, jednak wciąż są zdolne do produkcji prądu. Bezpieczeństwo energetyczne jest zapewnione przez możliwość skorzystania z przyłącza lub wydajnych, pojemnych akumulatorów.

Pompa ciepła – darmowe ogrzewanie

Fotowoltaika sama w sobie może nie poradzić sobie z ogrzewaniem domu – elektryczne instalacje grzewcze są bardzo wymagające. W takiej sytuacji warto sięgnąć po dodatkowe wsparcie, które jednocześnie pomoże w jeszcze większym stopniu zadbać o ekologię. Pompa ciepła odzyskuje energię cieplną z gruntu, powietrza lub wody i zapewnia skuteczne ogrzewanie wewnątrz budynku.

Izolacja i system rekuperacji – odpowiednie wsparcie dla samowystarczalnego domu

Domy niezależne energetycznie muszą korzystać także z odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych, które zapewnią warunki do tego, by ciepło pozostawało wewnątrz. Dlatego w ich przypadku stosuje się dosyć proste, minimalistyczne bryły i nowoczesne materiały sprzyjające izolacji. Ważne są także odpowiednio przygotowane okna, które pozwolą zabezpieczyć się przed przedostawaniem się nagrzanego powietrza na zewnątrz. Nowoczesny system rekuperacji pozwala na wymianę powietrza bez utraty ciepła przy jednoczesnym oczyszczaniu go – to bardzo ciekawe i innowacyjne rozwiązanie, które dopełnia funkcjonalność domu niezależnego energetycznie.

Czy da się zbudować dom energetycznie niezależny?

Jest to jak najbardziej możliwe, jeśli odpowiednio połączymy ze sobą wyżej wymienione systemy, a także postawimy na możliwości prezentowane przez innowacyjne technologie, które wkraczają do nowoczesnego budownictwa. Tak przygotowany dom będzie w stanie samodzielnie wytworzyć energię w ilości wystarczającej do spełnienia wszystkich potrzeb mieszkańców. W niektórych sytuacjach można osiągnąć nawet dodatni bilans energetyczny – odpowiednio zaprojektowane instalacje będą wytwarzać więcej zasobów, niż potrzebujemy. To najlepszy sposób, by przyczynić się do ratowania planety, a także zredukować wydatki na media.

ZADZWOŃ i dowiedz się więcej

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania

+48 784 737 211 poczta@energoklima.eu

Formularz kontaktowy

Dziękujemy

Twój numer został przesłany poprawnie.
Wkrótce skontaktujemy się z Tobą.

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.