Przyszłość w budownictwie jednorodzinnym pod kątem ogrzewania i wentylacji

Przyszłość w budownictwie jednorodzinnym pod kątem ogrzewania i wentylacji

07 kwietnia 2021

Rynek budowlany w ostatnich latach przeszedł niemałą rewolucję – to efekt zastosowania nowoczesnych rozwiązań, które sprzyjają taniej eksploatacji i skutecznemu wykorzystaniu zasobów. Przyszłość budownictwa stawia na ekologię w parze z opłacalnością, a także wygodę oraz minimalizm.

Trendy w budownictwie jednorodzinnym – tanie ogrzewanie

Ogrzewanie od lat stanowi jedno z głównych źródeł wydatków związanych z eksploatacją domu jednorodzinnego. Choć zimy stopniowo stają się coraz krótsze, chłodniejsze miesiące roku wciąż potrafią zaskoczyć nas intensywnymi mrozami. Z tego względu warto zadbać o instalację, która poradzi sobie z wymagającymi sytuacjami – należy przy tym mieć na uwadze nowe przepisy, które określają parametry instalacji grzewczych.

Aktualnie stosowane rozwiązania mają na celu nie tylko zapewnić domownikom optymalną temperaturę, lecz także ograniczyć przedostawanie się szkodliwych substancji do otoczenia. Gazy cieplarniane oraz inne uboczne skutki spalania paliw kopalnych, które dotąd stanowiły podstawowe źródło ogrzewania w Polsce, to zagrożenie zarówno dla środowiska naturalnego, jak i dla nas samych. Warto zatem postawić na nowoczesne, ekologiczne rozwiązania – w tym przypadku dobrym wyborem może okazać się pompa ciepła. Choć początkowy koszt może być wyższy niż dla innych instalacji, inwestycja zwraca się już po kilku latach, po pewnym czasie zapewniając minimalne, a nawet zerowe koszty eksploatacji.

Ekologiczne rozwiązania, które cechuje spora efektywność energetyczna

Pompy ciepła sprzyjają tworzeniu domów pasywnych i energooszczędnych. Takie rozwiązania w najbliższej przyszłości cieszyć się będą coraz większym zainteresowaniem osób budujących domy. Ceny energii nieustannie rosną, a przed odejściem od węgla w polskich sieciach energetycznych minie jeszcze wiele lat. Dodatkowym czynnikiem, który może w znacznym stopniu wpłynąć na decyzję, są określone prawnie wytyczne dotyczące technicznych parametrów budynków oraz instalacji grzewczych. Zaadaptowanie się do sytuacji i postawienie na nowoczesne rozwiązania, które ograniczają zużycie energii, a nawet niwelują konieczność korzystania z zewnętrznych źródeł, to zdecydowanie dobry wybór.

Nie zapominajmy o skutecznej wentylacji

Wykorzystanie nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań wymaga także odpowiedniego zadbania o podstawy, takie jak izolacja i wentylacja. Dobrze izolowany budynek będzie w stanie akumulować energię cieplną z maksymalną skutecznością. Aby nie tracić energii w trakcie wentylowania wnętrza, warto postawić także na urządzenia do rekuperacji. Tego typu instalacje zapewniają efektywne oczyszczenie powietrza, jednocześnie nie zmniejszając jego temperatury.

Wszechstronne podejście do projektowania domów ze zwróceniem uwagi na zmieniające się realia oraz rosnącą rolę ekologii skutkuje wykorzystaniem rozwiązań bardzo atrakcyjnych pod kątem energooszczędności i niezależności energetycznej. To trendy, które przez następne lata zdecydowanie zdominują rynek domów jednorodzinnych w Polsce – warto jednak postawić na nie już teraz.

ZADZWOŃ i dowiedz się więcej

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania

+48 784 737 211 poczta@energoklima.eu

Formularz kontaktowy

Dziękujemy

Twój numer został przesłany poprawnie.
Wkrótce skontaktujemy się z Tobą.

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.