Dofiansowanie fotowoltaiki z programu 'Mój prąd'. Zmiany w 2022 roku

Dofiansowanie fotowoltaiki z programu 'Mój prąd'. Zmiany w 2022 roku

14 czerwca 2022 , Fotowoltaika

Od kwietnia rozpoczął się kolejny nabór wniosków o dofinansowanie fotowoltaiki. Program dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych pod nazwą "Mój prąd" prowadzony przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska cieszy się nieustannie dużym zainteresowaniem. Sprawdzamy ile pieniędzy do rozdania, czeka w czwartej edycji programu, jakie warunki należy spełnić, kto może się starać o dotację i jaki jest ostateczny termin składania wniosków.

Jaką jaką kwotę możesz uzyskać z programu "Mój prąd" i co podlega dofinansowaniu?

Tegoroczna edycja przygotowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska ruszyła 15 kwietnia, a kwota przeznaczona do rozdysponowania to około 350 milionów złotych. Dofinansowanie z programu mogą otrzymać Ci, którzy zdecydowali się na:

 • zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych,
 • zakup i montaż magazynów ciepła:
  1. zasobnik c.w.u zasilany przez pompę ciepła lub kocioł elektryczny,
  2. zasobniki c.w.u z grzałką elektryczną,
  3. bufory ciepła zasilane przez pompę ciepła lub kocioł elektryczny,
  4. bufory ciepła z grzałką elektryczną,
  5. bufory ciepła wraz z zasobnikiem c.w.u. stanowiące jedno kompletne urządzenie,
  6. pompa ciepła typu powietrze/woda tj. pompa ciepła do c.w.u. + zasobnik c.w.u. lub pompa ciepła do c.w.u. ze zintegrowanym zasobnikiem.
 • zakup i montaż magazynów energii elektrycznej o pojemności co najmniej 2kWh,
 • zakup i montaż systemów zarządzania energią HEMS/EMS

Dla każdego z tych systemów określona została maksymalna kwota, jaką można uzyskać z programu. Dofinansowanie do fotowoltaiki wynosi maksymalnie 4 tys. zł., więc jest o co się starać.
Decydując się na montaż wszystkich ekologicznych rozwiązań, można otrzymać 20.5 tys. zł bezzwrotnej dotacji.

Dofiansowanie do fotowoltaiki

Czy są specjalne wymagania, które musisz spełnić, aby uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki?

Start programu zbiegł się w czasie ze zmianą systemu rozliczania wyprodukowanej z paneli energii elektrycznej. Rząd chce zachęcić prosumentów do przejścia na nowy system, dlatego głównym warunkiem dzięki, któremu uzyskamy dotację do fotowoltaiki, jest zmiana systemu rozliczania na net-billing. Bez tego nie mamy co liczyć na zwrot części kosztów inwestycji.

Uwaga ważne! Uzyskanie dotacji na system magazynowania energii i system zarządzania energią również zależy od zmiany sposobu rozliczania!

Poza tym moc całej instalacji musi mieć moc w granicach od 2kW do 10 kW, a wyprodukowana energia nie może być używana do celów prowadzenia działalności gospodarczej.

Jakie dokumenty należy dostarczyć i do, kiedy przyjmowane są wnioski?

Termin składania mija 22 grudnia 2022 roku. Jednak jak to było w latach ubiegłych, program kończył się wcześniej, ze względu na wykorzystanie przeznaczonej puli środków. Warto więc nie zwlekać na ostatnią chwilę i odpowiednio wcześnie złożyć wniosek o dotację do fotowoltaiki za pośrednictwem Generatora Wniosków o Dofinanosowanie na stronie NFOŚiGW. Przypominamy, że jest to jedyna drogą, którą można złożyć wnioski. Wszystkie wnioski wysłane w formie papierowej lub mailowej będą orazu odrzucane!
Do złożenia wniosku przez GWD będą nam potrzebne dokumenty w formie elektronicznej:

 • potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia o przyłączenie mikroinstalacji fotowoltaicznej wydane przez operatora sieci dystrybucyjnej,
 • zaświadczenie potwierdzające rozliczanie się za wyprodukowaną energię w nowym systemie,
 • faktury lub paragony imienne za dostawę i montaż instalacji,
 • potwierdzenie dokonania płatności za wszystkie elementy zgłoszone do dofinansowania (np. potwierdzenie przelewu, KP, oświadczenie wykonawcy o otrzymaniu płatności),
 • zaświadczenie od operatora sieci dystrybucyjnej potwierdzające datę przyłączenia mikroinstalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej,
 • protokół odbioru prac od wykonawcy.

Mając już komplet niezbędnych dokumentów, należy przejść na stronę GWD i założyć tam konto. Do tego celu będzie nam potrzebny profil zaufany lub e-dowód. Jeśli uda się nam zalogować, możemy przystąpić do wypełnienia wniosku. Szczegółowa instrukcja znajduje się tutaj.
Co ważne wniosek po jego złożeniu nie może być edytowany. Pamiętaj więc aby wypełnić wszystko poprawnie i zgodnie ze stanem faktycznym.

Nowe, wyższe kwoty dofinansowania do fotowoltaiki 2023

Montujemy instalacje fotowoltaiczne oraz pomagamy w uzyskaniu dotacji

W Energoklima od wielu lat pomagamy w doborze i montażu paneli fotowoltaicznych w domach naszych klientów. Korzystamy tylko i wyłączenie ze sprawdzonych rozwiązań podzespołów wysokiej jakości oraz pomagamy w przygotowaniu niezbędnych dokumentów do uzyskania dotacji na fotowoltaikę. Zachęcamy do kontaktu z naszym doradcą klienta, który odpowie na wszystkie Twoje pytania. Skontaktuj się z nim w wygodny dla Ciebie sposób i zapytaj o fotowoltaikę.

Kliknij, aby otrzymać ofertę

ZADZWOŃ i dowiedz się więcej

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania

+48 784 737 211 poczta@energoklima.eu

Formularz kontaktowy

Dziękujemy

Twój numer został przesłany poprawnie.
Wkrótce skontaktujemy się z Tobą.

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.